Kur Baga-kagan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ašına Čullu
阿史那处罗侯
Baga-kagan
Doba vlády 587588
Éra vlády raný středověk
Korunovace 587
Úplné jméno Čullu Džabgu Baga
Tituly Baga-kagan (587–588)
Úmrtí 588
Herát
Pochován Ordu Balık
nebo také
Kara Balgasun
Předchůdce Baga Išbara-kagan
Nástupce Tunga Turan-kagan
Manželky Čchien-ťin - matka, teta
Potomci Nikul Čullu-kagan
Rod Ašına
Dynastie Ašına
Otec Kara Issik-kagan
Matka Čchien-ťin - manželka
Čínský znak Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských jazyků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, čtverečky nebo jiné symboly.

Kur Baga-kagan byl šestý [pozn. 1] vládce turkutského kaganátu (Turkuti), kterému vládl v letech 587-588 s titulem Baga-kagan. Kaganát založil Ašına klan v 6. století v původní vlastí Turků - severním Mongolsku. V době panování Baga-kagana vyznávali v Turkuti teismus a tengrismus.

Byl Buminův vnuk, Kara Issikův druhý syn a Baga Išbaraův bratr. Oplýval prý vtipem a inteligencí. Číňané ho popsali jako člověka s dlouhou bradou, nahrbeného, s řídkým obočím, světlýma očima a také jako statečného a odvážného válečníka. Jako kagan vládl pouze rok, v roce 588 padl v bitvě usmrcen šípem z rukou Bahrám Čóvéna (perský vojevůdce) během První persko-turecké války [2].

Jména a tituly[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. podle některých historiků nebyl 7. nýbrž byl 6. kaganem, jelikož Arslan Tasparův (po jeho smrti začala občanská válka) syn Amrak Anluo (nebyl korunován), přenechal své místo trůnu Baga Išbarovi, je považován jenom za krátkodobého vládce turkutského kaganátu (Turkuti)[1]
  2. nebo podle variantů v jiných jazycích: Khulagu, Hulagu, Kur Bagha, Chur-Baga, Cur Bagha, Baga, Čollig Džabgu Baga, Çullu Cabqu Bağa, Mohotou, Mohe Qaghan, Mohe, Muho, Yabghu, Jehu Qaghan, Yehu, Šechu-chan Čulochou

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bauer, Susan Wise(2010). The History of the Medieval World: From the Conversion of Constantine to the First Crusade. W. W. Norton & Company, 238. ISBN 978-0-393-05975-5. 
  2. a b Shahbazi, A. Sh.."BAHRĀM(2), (Section vii. Bahrām VI Čōbīn)".. http://www.iranicaonline.org/articles/bahram-the-name-of-six-sasanian-kings. Retrieved 2011-06-25. 
  3. T. Ôsawa Aspects of the relationship between the ancient Turkish and Sogdians -based on a stone statue with Sogdian inscription in Xinjiang

Související články[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Baga Išbara-kagan
Kur Baga-kagan
6. Kagan Turkutů z Ašınovského klanu
Turkucký kaganát

587588
Nástupce:
Tunga Turan-kagan