Kuks (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kuks
Podoba zámku na počátku 19. století
Podoba zámku na počátku 19. století
Základní informace
Výstavba1710
Zánik1901
StavebníkFrantišek Antonín Špork
Další majiteléŠporkové
Poloha
AdresaKuks, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kuks (zámek)
Kuks (zámek)
Kuks (zámek), Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Kuks býval součástí lázeňského areálu v obci Kuks v okrese Trutnov. Objekt zbořený v roce 1901 stával na levém břehu Labe naproti kukskému hospitalu s kostelem Nejsvětější Trojice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

S výstavbou lázní Kuks se započalo v roce 1692, kdy toto území vlastnil hrabě František Antonín Špork, majitel panství Choustníkovo Hradiště. V roce 1695 byly zprovozněny a v roce 1710 došlo k přestavbě jedné z dřevěných lázeňských budov na kamennou zámeckou budovu. V roce 1702 bylo vedle hostince U Zlatého slunce poblíž zámku vystavěno dřevěné divadlo[1] a v roce 1722 na pravém břehu Labe východně od hospitalu Dům filosofů s knihovnou[2] – ani jedna z těchto staveb se nedochovala.

Vrchol Šporkovy výstavby v Kuksu představoval hospital pro vojenské vysloužilce s kostelem Nejsvětější Trojice, vystavěný v letech 17071717. Dostavby a úpravy v lázeňském areálu pokračovaly až do roku 1719.

Období po smrti Františka Antonína Šporka v roce 1738 znamenalo pro Kuks úpadek. V roce 1740 část lázní silně poznamenala velká povodeň. Ani později se Kuksu nevyhnuly další povodně a požáry. Areál byl v 18. století poničen také pleněním vojsk a postupně zpustl. Šporkův zeť František Karel Rudolf Swéerts-Sporck se věnoval spíše problematice zemědělství a ani jeho potomci již neměli o lázně zájem.

V roce 1821 byl zámek sice ještě opraven, ale v té době již nebyl obýván. V průběhu 19. století dále chátral, v roce 1896 byl postižem požárem a následně pak v roce 1901 byly trosky zámečku zbourány.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zámek se nacházel na levém břehu Labe. Jednalo se o dvoupatrovou budovu obdélného půdorysu. V jižním průčelí se nacházel rizalit, členěný pilastry. Fasáda byla zakončena trojúhelníkovým štítem. Přístup vedl od mostu přes Labe, který spojoval zámek se špitálem, a poté po schodišti. Na vstupním průčelí se nacházel balkónový portikus podepřený pětidílnými arkádami. Zvýrazněný byl pilastrovým řádem, nad nímž se nacházelo kladí a balustrová atika.

V přízemí zámku byl velký lázeňský sál a deset koupelen, v prvním patře pak další velký sál, vyzdobený štukem a freskami. V druhém poschodí byly pokoje hraběcí rodiny. Z knížecí ložnice i ze zámeckých arkád bylo v duchu hesla „Memento mori“ („Pamatuj na smrt“) vždy po setmění možno pozorovat věčné světlo, svítící v rodinné hraběcí hrobce, umístěné v kryptě pod kostelem u hospitalu na protějším svahu.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze divadel: Comoedien - Haus, Kuks [online]. [cit. 2022-02-06]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. www.itcentrum.cz [online]. [cit. 2012-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-30. 
  3. a b LAŠEK, Ladislav; KUČERA, Vladimír. Historický lázeňský areál [online]. Kuks: Obec Kuks, 2002-11-30 [cit. 2023-08-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]