Kryptoanarchismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anarchismus
Černá vlajka - anarchistický symbol

Směry:

Agorismus
Anarchokapitalismus
Anarchokomunismus
Anarchoprimitivismus
Anarchosyndikalismus
Bez přívlastků
Buddhistický
Feministický
Filosofický
Kolektivistický
Individualistický
Infoanarchismus
Křesťanský
Mutualismus
Pacifistický
Povstalecký
Sociální
Zelený anarchismus


Kryptoanarchizmus je filozofie objasňující použití silné kryptografie veřejného klíče (Asymetrická kryptografie) na prosazení soukromé a individuální svobody. Kryptoanarchisti se snaží o vytvoření virtuální komunity, v níž je každý absolutně anonymní resp. pseudonymním.

V takových virtuálních společnostech je tělesná identita pseudonymu téměř úplně nezjistitelná. Kryptoanarchisti věří, že jejich společnosti jsou jediné místo kde mohou být totálně volní, protože ve všech ostatních komunitách bude vždy někdo, kdo bude poslouchat co říkají a bude vědět, kdo jsou. Uvnitř kryptografických sítí je prakticky nemožné zjistit fyzickou identitu komunikujícího, pokud si to sám nepřeje.

Rozvoj metod sledování a obzvláště rozmach internetové komunikace otevírá nebývalé možnosti počítačového sledování. Kryptoanarchisti tvrdí: "Dokud bude existovat byť jen minimální svoboda slova, je nemožné zastavit lidi před přenosem kódovaných informací. Již dnes je v některých zemích ilegální použití silné kryptografie. Přimět lidi přestat používat kryptografii je však pravděpodobně nemožné, protože kryptografie může být použita i na ukrytí samotné existence kódované zprávy. Také lze ukrýt zprávu kódovanou ilegálním způsobem ve uvnitř zprávy kódované legálním druhem kódovacího systému, takže pro třetí osobu je velmi komplikované rozlišit, zda jde o informaci kódovanou legálním nebo nelegálním způsobem.

Anonymní obchodování[editovat | editovat zdroj]

Bezhotovostní styk a anonymní internet banking existující v těchto virtuálních komunitách umožňuje obchodovat v naprosté anonymitě. Příkladem takových bank jsou DMT a Yodelbank. Takový druh obchodování usnadňuje komunikaci s informačními servisy, které mohou být poskytovány přes internet. Například vývojáři I2P získali anonymní peněžitou podporu od I2P komunity. Poskytování fyzických produktů je mnohem komplikovanější, protože anonymita může být mnohem jednodušeji narušena zasahováním do fyzického světa. Použití nezjistitelných peněz umožňuje ignorovat některé zákony fyzického světa, neboť zákony nemohou být uplatněny bez poznání fyzické identity člověka. Například daň z příjmu za on-line servis poskytovaný anonymně nemůže být uplatněna když žádná vláda nezná identitu poskytovatele servisu.

Shrnutí[editovat | editovat zdroj]

Nemělo by se zaměňovat použití předpony "krypto-" s naznačováním ideologie nebo systému úmyslně skrývajícího "pravou přírodu". Například by někdo mohl použít termín "kryptofašista" k popisu jedince nebo organizace, který/-á vyznává fašistickou ideologii a hlásí se k fašistické doktríně, ale pokouší se skrýt tuto činnost změnou svého zevnějšku. Každopádně Timothy C. Mayův Cyphernomicon naznačuje, že termín kryptoanarchista byl původně myšlen jako slovní hříčka a vlastně vůbec neměl v úmyslu vyjádřit jím svou víru nebo postoj.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]