Krokový volič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Krokový volič

Krokový volič (anglicky Strowger switch, Step-by-Step nebo SXS) je mnohacestný elektromagnetický přepínač používaný v telefonních ústřednách první generace, který vynalezl Almon Strowger.

Detaily patentu[editovat | editovat zdroj]

Patent US 447918 popisuje:

  • Zařízení u telefonního účastníka, které vytváří řady impulzů odpovídajících číslicím 1-9 a 0 (které je reprezentována 10 impulzy). Zařízení se původně skládalo ze dvou telegrafních klíčů a později se vyvinulo v rotační číselnici.
  • Krokový volič se dvěma pohyby v telefonní ústředně. Obsahuje pro každý pól kontaktní raménko, které se může pohybovat ve svislém směru a vybírá jednu z deseti řad kontaktů; po výběru řady raménko otáčením vybírá jeden z deseti kontaktů v řadě. Jeden krokový volič tak umožňuje vybrat jednu ze sta možností. Krokování je řízeno proudovými pulsy přicházejícími z telegrafního klíče ovládaného volajícím telefonním účastníkem, později pomocí rotační číselnice.

Opačné zapojení, u kterého se používá více vstupů a jediný výstup, se používá při výběru příchozího volání.

Krokové voliče byly základním stavebním prvkem telefonních ústředen před nasazením křížových spínačů, což jsou jednoduché spínače uspořádané v matici, kde propojují zvolený řádek a sloupec. Protože křížové voliče provádějí jednodušší pohyby, je spojovací pole z nich vytvořené mnohem spolehlivější než pole z krokových voličů.