Kostelec nad Vltavou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostelec nad Vltavou
kostel Narození Panny Marie

kostel Narození Panny Marie

znak obce Kostelec nad Vltavouvlajka obce Kostelec nad Vltavouznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0314 549509
kraj (NUTS 3): Jihočeský (CZ031)
okres (NUTS 4): Písek (CZ0314)
obec s rozšířenou působností: Milevsko
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 32,81 km²
počet obyvatel: 423 (27. 2. 2009)
nadmořská výška: 457 m
PSČ: 398 58
zákl. sídelní jednotky: 4
části obce: 4
katastrální území: 4
adresa obecního úřadu: Kostelec nad Vltavou 104, 39858 Kostelec nad Vltavou
starosta / starostka: Pavel Kosík
Oficiální web: http://www.kostelecnadvltavou.cz
Ofic. web OÚ: http://www.kostelecnadvltavou.cz/rad_urednideska02.htm
E-mail: kostelecnadvltavou@seznam.cz

Kostelec nad Vltavou
Red pog.png
Kostelec nad Vltavou
Kostelec nad Vltavou, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Kostelec nad Vltavou je obec ležící v jižních Čechách v okrese Písek na pravém břehu řeky Vltavy necelých 13 km zsz. od Milevska. Obec čítá 423[1] obyvatel. Dříve pod Kostelec patřil Vesec, Slavoňov, Kotýřina a 3 vesnice, které byly zaplavit při zvyšování hladiny na řece Vltavě. Byl to Ždákov, Břehy Kostelecké a Sobědražské.

V obci se také nachází 5 větších rybníků a další menší rybníky, jmenují se Silvestr, Sobík, Návrat, Berník a v Přílepově Mlázovský rybník. 13. června 2009 s v Kostelci nad Vltavou konalo Celorepublikové setkání Kostelců.[2]

Letecký snímek

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o Kostelci nad Vltavou pochází z roku 1318. Podle tohoto druhého zdroje jsou první písemné zmínky o vsi z let 1341 - 1342.[3] Kostelec stejně jako mnohé okolní vesnice Zahrádka, Jickovice, Radvánov náležel k majetku benediktinského kláštera v Břevnově.[4] Řeholníci založili na vyvýšeném návrší kostel, kolem kterého později vznikla ves.[4] Jméno obce je zřejmě odvozeno od slova kostel.[4] Bylo zde zřízeno proboštství.[4] Od roku 1406 ves patřila k majetku hradu Orlík.[4]Klášterní panství zaniklo za husitských válek. V roce 1514 postoupil Václav Zmrzlík ze Svojšína zástavní právo na Kostelec a některé okolní vesnice Kryštofu Švamberkovi.[4] Od roku 1534 byl Kostelec v držení pánů ze Švamberka.[4] Další držitelé byli Eggenbergové a po nich od roku 1727 Schwarzenbergové.[4]

Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založený roku 1893.[4] V roce 1921 měl Kostelec 61 domů a 414 obyvatel.[4] V roce 1924 byl v Kostelci zásluhou místního starosty, rodáka z čp. 18, Josefa Racka zavedený telefon. Za dvanáct let, kdy byl starostou, se v obci uskutečnilo mnoho zdokonalení. [4] V roce 1930 zde žilo 411 obyvatel v 74 domech.[4]

Památky[editovat | editovat zdroj]

 • Kostel Narození Panny Marie se nachází na kopci uprostřed Kostelce. Je zasvěcen Panně Marii.[4] Místní kostel je dobře viditelnou dominantou z okolí. Kostel byl pravděpodobně založený mnichy benediktinského kláštera na počátku 12. století.[4] Vrchní patra věže byla přistavena roku 1763.[4] Vedlejší lodě kostelní byly přistavěny v 18. století.[4] Nad vchodem do kostela je latinský nápis a chronogram 1763.[4] V tomto roce byly přistaveny dvě patra věže.[4] Nápis nad vchodem je tento: Ave gratia plena sancta Virgo ac Dei mater (Buď Zdráva, milosti plná, svatá Panno a Matko Boží).[4] Síla zdiva spodní části věže je 1, 62 metrů.[4] V roce 1350 se tento kostel připomíná jako kostel farní.[4] Podle soupisů z roku 1393 byla zdejší fara bohatá.[4] Po roce 1623 fara zanikla a kostel připadl ke kovářovské faře až do roku 1787.[4] V tomto roce byl kostel opět povýšený na farní a byla zřízena samostatná fara.[4] Kostel Narození Panny Marie je vedený v Seznamu kulturních památek v okrese Písek. Okolní hřbitov leží na návrší v jihozápadní části obce okolo kostela
 • Bývalá škola se nachází také vedle fary a špitálu. Škola byla také založena na popud Josefa Schwarzenberga farářem Janem Adamem Svobodou.[4] Prvním špitální kantor Jan František Chmel začal dobrovolně vyučovat i děti z okolí.[4] V roce 1787 byla místní škola prohlášena školou veřejnou. A byly k ní přiděleny děti z okolních vesnic.[4] V roce 1876 byla budova rozšířená přestavbou. V roce 1887 byla přistavěna škola o jedno poschodí.[4] V roce 1939 byla otevřena mateřská školka.[4] Škola je vedená v Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
 • Muzeum se nachází na nejvyšším místě v obci, proti kostelu. Roku 2008 začaly rozsáhlé opravy některých částí věkem zdevastovaného morového špitálu. Během oprav zde byly restaurovány malé světničky se zděnými klenbami a zachovány s drobnými opravy původní stropy. Dne 13. června 2008 na „setkání Kostelců“ v Kostelci nad Vltavou zde bylo z některých původních částí otevřeno muzeum Kostelce s obrazy drobných umělců a dobovými fotografiemi při stavbě Žďákovského mostu.
 • Rodný dům českého folkloristy a národopisce Dr. Čeňka Zíbrta je čp. 23. Dříve zde býval hostinec a řeznictví V. Soulka, později Maříkův hostinec.[4]
 • Domy ve stylu selského baroka jsou v Zahrádce, která byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou.
 • Boží muka
 • Kaple svaté Barbory
 • Roubený dům se nachází zhruba v polovině cesty ke kostelu Narození Panny Marie.
 • Kamenných křížů je v obci několik. Jeden se nachází poblíž kostela Narození Panny Marie. Další se nachází v obci, ve směru k fotbalovému hřišti. Jedná se o jeden z nejstarších křížů kovářovského regionu. Je z druhé poloviny 18. století. Na vysokém kamenném podstavci je kamenný řecký kříž. Podobný kříž se nachází v obci Kučeř. [5] Dál od tohoto kříže se nachází další kamenný kříž. Na svém podstavci nese dataci 1876 a je takřka na okraji obce. Další kříž se nachází v polích, za obcí, u vzrostlého stromu a je dobře viditelný z komunikace ve směru od Písku.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Okolo Kostelce vede silnice číslo 19. Přes Kostelec vede také autobusová linka ČSAD České Budějovice[6] a cyklo trasy číslo 1155 a 1154. V obci Kostelec je celkem 13 autobusových zastávek.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Kostelci nad Vltavou sídlí fotbalový klub TJ Kostelec nad Vltavou[7] který hraje nyní Okresní přebor, je zde aerobik, honební spolek, 4 hasičská mužstva - Přílepov 1, Přílepov 2, Kostelec a SobědraŽ Působí zde i Dětský pěvecký sbor Kosteláček.

Slavné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

V Kostelci se narodil národopisec a sběratel lidových tradic Dr. Čeněk Zíbrt.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. přesný počet obyvatel
 2. video ze setkání Kostelců
 3. KYTKA, Josef. Milevsko a jeho kraj: turistika, památky, historie.. Milevsko : Nákladem odboru klubu českých turistů, 1940. S. 94.  
 4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj Kytka, str. 94.
 5. ŠIMEČKOVÁ, Pavla. Od kapličky ke křížku. Průvodce po posvátných místech na Kovářovsku.. 1. vyd. Praha : Plot, 2009. ISBN 978-80-86523-94-1. S. 20.  
 6. webové stránky ČSAD
 7. webové stránky fotbalového mužstva TJ Kostelec nad Vltavou na Facebooku

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Růžice kompasu Orlík nad Vltavou Růžice kompasu
Sever Kovářov (okres Písek)
Západ   Kostelec nad Vltavou   Východ
Jih
Sobědraž Zahrádka (Kostelec nad Vltavou) Přílepov
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu