Kostel svatého Ondřeje (Jestřebí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Ondřeje
v Jestřebí
Kostel sv. Ondřeje v Jestřebí
Kostel sv. Ondřeje v Jestřebí
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký kraj
OkresČeská Lípa
ObecJestřebí
Souřadnice
Kostel svatého Ondřeje (Jestřebí) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátčeskolipský
FarnostJestřebí
Statusfarní kostel
Užívánípravidelné
ZasvěceníSvatý Ondřej
Datum posvěcení30. listopadu 1781
SvětitelWenzel Hocke,
arciděkan hornopolický
Architektonický popis
Stavební slohklasicismus
Výstavba1780
Specifikace
Umístění oltářejihovýchod
Další informace
Kód památky17883/5-3025 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Ondřeje v Jestřebí je klasicistní stavba z konce 18. století. Je farním kostelem farnosti Jestřebí u České Lípy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie

Původní farní kostel v osadě Krušina (dnešní Jestřebí) stával na skalní ploše pod hradem u dodnes funkčního hřbitova. Byl zřejmě zasvěcen Panně Marii. Zanikl v 17. století a místní museli docházet na bohoslužby do nedalekých Pavlovic. Nový farní kostel začal být budován až na příkaz císaře Josefa II. Klasicistní kostel byl dostavěn v roce 1780,[2] a po dokončení interiéru byl v roce 1781 vysvěcen hornopolickým infulovaným arciděkanem Wenzelem Hockem, známým z literatury jako Hockewanzel.

Kostel se začal používat k bohoslužbám, ale definitivně byl dokončen až v roce 1790, kdy byl jeho interier vymalován významným jezuitským malířem Josefem Kramolínem. Další výraznější zásahy do architektury kostela proběhly až ve 20. století. V 80. letech inicioval tehdejší jestřebský farář, Josef Červenka, generální rekonstrukci, která byla dokončena až za jednoho z jeho nástupců v roce 1996. V roce 2012 bylo renovováno průčelí kostela.

Architektura

Kostel svatého Ondřeje v Jestřebí

Kostel je jednolodní stavba se zúženým, oble uzavřeným presbytářem. Po stranách presbytáře jsou dva přízemní přístavky, z nichž jeden slouží coby zákristie, druhý jako zimní kaple. Interier lodi je plochostropý, presbytář je sklenut nízkou kupolí. Kramolínova interierová výmalba byla z větší části zakonzervována a zabílena v 90. letech 20. století. Kompletně zachována je výmalba presbytáře a stropu lodi. Kupole nad presbytářem je opticky zvětšena iluzivní výmalbou.

V kostele se nacházejí tři oltáře. Hlavní oltář sv. Ondřeje je iluzivní klasicistní architektura. Po stranách "vítězného oblouku" jsou oltáře Božského Srdce Páně (vpravo) a Panny Marie (vlevo). Vedle mariánského oltáře se nachází kazatelna, přístupná schodištěm ve zdi ze zákristie.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-25]. Identifikátor záznamu 128552 : Kostel sv. Ondřeje. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 38. 

Související články

Externí odkazy