Kostel svatého Martina ve zdi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel sv. Martina ve zdi, pohled od ulice Skořepka
Zrušený kostel sv. Martina ve zdi byl v 19. století využit pro obytné a obchodní prostory. Kolem roku 1905 byl regotizován (foto Jindřich Eckert kolem roku 1890)

Kostel sv. Martina ve zdi je gotický (původně románský) kostel na pražském Starém Městě. Byl postaven v letech 11781187 v tehdejší osadě Újezd, která pak byla podle kostela nazývána Újezd u Svatého Martina. Stavba kostela svou jižní stěnou přiléhala k hradební zdi, proto název „ve zdi“. V sousedství stávala městská brána sv. Martina.

Původní základ kostela byl jednolodní, prakticky shodný s dnešním půdorysem hlavní lodi dnešního tvaru s řadou románských architektonických prvků. Vnitřek románského kostela byl pravděpodobně vyzdoben nástěnnými malbami.

Gotická přestavba kostela byla provedena za vlády Karla IV. po roce 1350. Kostelní loď byla zvýšena a nově zaklenuta. Na jihozápadním nároží byla přistavěna hranolová zeď a vnitřní prostor kostela zvětšen o nové presbyterium. V letech 13601370 bylo presbyterium zaklenuto žebrovou klenbou, patrně jednou z nejstarších v Česku.

Roku 1414 se v kostele z podnětu M. Jakoubka ze Stříbra poprvé podávala svátost oltářní podobojí rukou místního faráře Jana z Hradce. Roku 1433 se v kostele konal Svatomartinský sněm Husitů.

Literatura

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu kostel svatého Martina ve zdi na Wikimedia Commons Šablona:Geo cz