Kopretina bílá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kopretina bílá

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)
Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Rod: kopretina (Leucanthemum)
Binomické jméno
Leucanthemum vulgare
Lam., 1778

Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare) je vytrvalá, výrazně kvetoucí, 20 cm až 80 cm vysoká bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Vědecké jméno je z řeckého leukos (bílý) a anthemon (květ). Název kopretina patří mezi novotvary vytvořené v 19. století Janem Svatoplukem Preslem. Je známá též jako svatojánské kvítko, janské kvítí, husička, čáp nebo slunéčko. Je známá také díky dětské hře „má mě rád, nemá mě rád“.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Chrysanthemum leucanthemum L., 1753
  • Leucanthemum praecox (Horvatić) Horvatić

Popis rostliny[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou bylinu jejíž oddenek je válcovitý, poměrně krátký, silný a šikmo položený. Přímá, rýhovaná, slabě chlupatá až lysá lodyha je jednoduchá nebo větvená nesoucí vždy jediný úbor. Přízemní listy mohou být obvejčité nebo kopisťovité vždy však zúžené v řapík. Listy na lodyze jsou řídké, střídavé a přisedlé, na okrajích pilovité. Úbor je velký na spodní straně s polokruhovitým, zeleným zákrovem složeným z listenů, které jsou černo-hnědě lemované. Okrajové, jazykovité lístky jsou samčí a bílé barvy delší o 1 až 2 cm než zákrov. Kvítky terčové jsou žluté a oboupohlavní. Srůstem dvou plodolistů vznikne semeník obsahující jedno vajíčko. Plody jsou nažky. Někdy mohou mít okrajové nažky i šikmý lem. K opylení dochází pomocí hmyzu, možné je však i samoopylení.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Patří mezi typický luční druh byliny kvetoucí od června do října. Najdeme ji na lukách, svazích, pastvinách, okrajích cest, ve světlých lesích, od nížin až do 2000 metrů nad mořem. Roste v téměř celé Evropě, nevyskytuje se jen v nejsevernějších částech Skandinávského poloostrova, v Asii na východ od Sibiře a až k Altaji. Zavlečena byla na Azorské ostrovy, do Severní Ameriky i Jižní Ameriky (od jihu Brazílie až do Patagonie), Austrálie a na Nový Zéland[1]. Dnes je, ale z hospodářsky využívaných ploch vytlačována. Bylo vypěstováno i několik velkokvětých druhů určených především do zahrad jako okrasné květiny. Ty mohou mít úbor velký až 16 cm.

Magie a léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Kopretina bílá byla dříve používána k věštění a při rituálech. Sloužila také k výrobě sirupů, esencí a pastilek.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. <http://botany.cz/cs/leucanthemum-vulgare/
  2. http://rostliny.prirodou.cz/hvezdnicovite/kopretina/kopretina-bila/

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RANDUŠKA, Dušan, ŠOMŠÁK, Ladislav, HÁBEROVÁ, Izabela. Barevný atlas rostlin.3. vydání(Druhé české, opravené vydání).Vydavaťelstvo Obzor, n.p.,Bratislava v koprodukci s nakladatelstvím Profil v Ostravě: 1986. s.60-61.
  • PILÁT, Albert, UŠÁK, Otto. Kapesní atlas rostlin. 4. vydání. Státní pedagogické nakladatelství, n.p. ,Praha: 1968. s 222-223.
  • TŘÍSKA, Jan. Evropská flóra.1. české vydání.ARTIA, Praha: 1979. s 146.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]