Konec (Červený trpaslík)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Konec“
„The End“
Epizoda ze seriálu Červený trpaslík
Číslo epizody Sezóna 1
Epizoda 1
Scénář Rob Grant
Doug Naylor
Režie Ed Bye
Premiéra 15. února 1988
Hosté
Epizody chronologicky
← Předchozí Další →
Ozvěny budoucnosti
Seznam epizod

Konec (anglicky The End) je první epizoda britského sci-fi sitcomu Červený trpaslík.[1] Poprvé byla odvysílána 15. února 1988 na kanálu BBC2.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dave Lister a Arnold Rimmer byli přiděleni k opravě zařízení na výdej kuřecí polévky. Rimmer je jako vždy nesnesitelný, Lister se nudí a dělá si z Rimmera legraci. Ten ho proto napíše do hlášení.
Rimmer si opíše na tělo učebnici vesmírného inženýrství, aby se takto opět pokusil o složení důstojnických zkoušek (již podvanácté). Lister mu říká, že je stejně zase neudělá. To se i stane, neboť text napsaný černou fixou se Rimmerovi na těle setře a on v zoufalství otiskne svou ruku s nečitelnými poučkami na papír. Otisk pak podepíše, předvede trojité rimmerovské salutování a složí se na zem.

Mezitím je Lister předvolán do kapitánovy kanceláře. Kapitán Hollister udělí Davovi trest 18 měsíců ve stázové kóji a propadnutí platu za přechovávání kočky jménem Frankenstein, kterou si Lister přivezl z dovolené na Titanu a která neprošla karanténou.
Poté co je Lister uvězněn ve stázi, zfušuje Rimmer opravu tepelného štítu. Dojde k havárii a celá loď až na skladiště je zasažena smrtelnou dávkou radiace. Celá posádka zahyne, avšak březí kočka Frankenstein bezpečně uzavřená ve skladišti přivede na svět koťata, z nichž se za tři miliony let vyvine druh Felis sapiens. Většina příslušníků druhu loď po kočičích válkách mezi klikami červenočapkářů a modročapkářů opustí na dvou archách, na nichž se vypraví hledat Fušál, kočičí ráj (tj. Fidži, kde se chtěl Lister s Frankensteinem usadit a založit farmu), na Červeném trpaslíku zůstane jen pár jedinců neschopných daleké cesty mezi nimi starý kočičí kněz, chromá kočka a hloupý kocour. Dva posledně jmenovaní poté zplodí Kocoura.

Po třech milionech let, kdy radiace konečně klesne na bezpečnou úroveň, pustí lodní počítač Holly s IQ 6000 Listera ze stáze. Holly se snaží poslednímu žijícímu člověku vysvětlit, že celá posádka je mrtvá. Dave to stále není schopen pochopit. Když to konečně začne chápat, zeptá se Hollyho, zda je tedy na lodi úplně sám. Ten mu odpoví, že prakticky vzato ano, načež se objeví holografická simulace Rimmera. Lister brzy zjišťuje, že se Arnold za ty tři miliony let vůbec nezměnil, je stále stejně nesnesitelný. Oba se pak ještě setkají s Kocourem, jehož původ jim vysvětlí Holly.

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený trpaslík (1) - Konec, ceskatelevize.cz, citováno 27. 10. 2013
  2. (anglicky) Red Dwarf: The End v Internet Movie Database

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]