Komunita Taizé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modlitba při Evropském setkání mladých

Ekumenické společenství Communauté de Taizé (někdy též bratrstvo z Taizé) má dějiny, jež sahají až do roku 1940, kdy zakladatel hnutí, bratr Roger (Roger Schütz), švýcarský protestant, přišel do burgundského městečka Taizé. Tam roku 1949 založil s dalšími příznivci ekumenický mužský řád (bratrstvo), který dnes čítá kolem 100 bratrů, z jedné třetiny katolíci, ze dvou třetin příslušníci různých církví reformačního typu.

Od 60., zejména však 70. let 20. století se Taizé stalo centrem mezinárodních setkání evangelické i katolické mládeže, která zde žije ve stanových táborech a věnuje se meditacím, rozhovorům, zpěvu apod. Odhaduje se, že ročně se zde vystřídá kolem 200 tisíc návštěvníků. Společné modlitby zde může zároveň prožívat až 6 tisíc návštěvníků, pro které je k dispozici ubytování přímo v komunitě.

Zakladatel tohoto hnutí, bratr Roger, byl 16. srpna 2005 během bohoslužby napaden a usmrcen psychicky nemocnou návštěvnicí.

Pro ekumenické zaměření společenství je příznačné, že následníkem bratra Rogera se stal bratr Alois (Alois Löser), katolík pocházející z Německa (Bavorsko), který k řádu přistoupil již roku 1974.

V roce 1991 byl nově objevený asteroid 100033 Taizé pojmenován na počest této komunity.[1]

Evropská setkání mladých[editovat | editovat zdroj]

Každoročně pořádá komunita Evropská setkání mladých:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 100033 Taizé na webových stránkách NASA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu