Komunistická strana Československa (1995)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o mimoparlamentní politické straně založené roku 1995. Další významy jsou uvedeny v článku Komunistická strana Československa (rozcestník).
Komunistická strana Československa
Datum založení: 10. března 1995 (registrace)
Sídlo: Štíbrova 1216
180 00, Praha 8
Ideologie: konzervativní komunismus
marxismus-leninismus
stalinismus
Evropská strana: žádná
Politická skupina EP: žádná
Stranické noviny: Československý komunista/JISKRA
Barvy: rudá
Volební výsledek: -
Oficiální web
www.ksc.cz

Komunistická strana Československa (KSČ), do prosince 1999 Strana československých komunistů, je česká mimoparlamentní krajně levicová politická strana.

KSČ se hlásí k odkazu původní Komunistické strany Československa, pokládá se za její jedinou pravou pokračovatelku, resp. „obnovenou podobu“ (tak např. sjezdy čísluje kontinuálně) a odsuzuje revizionismus v KSČM. Ideologicky je založena na marxismu-leninismu a její cíl je nastolení diktatury proletariátu v Česku. Strana byla založena některými členy KSČ, kteří z ní byli vyloučeni v porevolučním období za údajná pochybení nebo nezákonnost. Generálním tajemníkem byl zvolen Miroslav Štěpán, na konci 80. let vedoucí tajemník pražského městského výboru KSČ, v letech 1990-91 vězněný za zneužití pravomoci veřejného činitele. KSČ vydává měsíčník Československý komunista/JISKRA.

KSČ prošla na přelomu tisíciletí rozkolem a v roce 2001 se od ní odštěpila nezaregistrovaná Komunistická strana Československa - Československá strana práce, jejímž předsedou je Ludvík Zifčák.

V září 2001 Nejvyšší soud zamítl návrh české vlády na pozastavení činnosti KSČ pro nepodání finanční zprávy za roky 1996-1997.

14. května 2011 proběhl další, „XXII.“ (tj. celkem šestý včetně zakládajícího) sjezd, který byl pouze ideový a měl za úkol potvrdit politiku strany.

V dubnu roku 2014 oznámil tajemník Krajského výboru KSČ Jihomoravského kraje, že zakládá novou politickou stranu "Komunistická strana Česká 21" z důvodu pasivity strany po úmrtí Ing. Miroslava Štěpána. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]