Klášter Klosterneuburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter Klosterneuburg
Základní informace
Slohgotická architektura
ArchitektJakob Prandtauer
Výstavba1114
Poloha
AdresaStiftsplatz 1 u. a., Klosterneuburg, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky8901
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Klosterneuburg (německy Stift Klosterneuburg) je klášter Rakouské kongregace augustiniánských kanovníků ve městě Klosterneuburg. Klášter založil na místě bývalého římského opevnění v roce 1114 markrabě Leopold III. Babenberský, podle legendy prý proto, že zde na rozkvetlém stromě nalezl neporušený svatební závoj své manželky Anežky z Waiblingenu, který jí před devíti lety sebral z tváře vítr. Během své historie byl klášter mnohokrát přestavován a přistavován, takže je dnes souborem středověkého, barokního i historizujícího slohu. Klášter je významným centrem rakouského duchovního života, ale má i hospodářský význam; zejména vlastní jedny z nejstarších vinohradů Rakouska a je oblíbeným turistickým cílem.

Klášter vystavuje rozsáhlé sbírky umění, zejména středověkého. Zpřístupnil je již roku 1774 probošt Ambros Lorenz, takže jde o jednu z nejstarších galerií světa. K exponátům patří Verdunský oltář z roku 1181, díla Ruelanda Frueaufa mladšího a Mistra Albrechtova oltáře či gotická socha zvaná Klosterneuburská Madona (kolem r. 1300).

Klášter Klosterneuburg a Československo

V tomto klášteře studovala velká část budoucích kněží německé národnosti z Čech a Moravy (v období mezi dvěma válkami byla třetina zdejších seminaristů z Československé republiky.[1])

Odkazy

Reference

  1. KRAPPMANN, Jörg. Několik životů Romana Karla Scholze. In: VÁCLAVEK, Ludvík. Roman Karel Scholz : Výbor z díla. Olomouc: Univerzita Palackého, 2014. ISBN 978-80-244-4067-5. S. 5-24. (česky a německy)

Externí odkazy