Klasická kytara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klasická kytara
ital.: chitarra classica
něm.: Konzertgitarre
angl.: classical guitar
fr.: guitare classique
Classical Guitar two views.jpg
Klasifikace
Podle orchestrální praxe:
Drnkací nástroje
Podle způsobu vzniku tónu:
Chordofony
Tónový rozsah
Range guitar.png
Příbuzné nástroje
*Ostatní kytary
(Westernová kytara
Elektrická kytara
Flamenco kytara,
Baskytara)

Klasická kytara (nepřesně také španělská kytara nebo jen španělka) je drnkací strunný nástroj. Kromě klasické hudby se používá i ve folku.

V dnešní podobě existuje od 17. století, započteme-li jejího předchůdce - barokní kytaru. Vyvinula se především ze 3 nástrojů: z loutny, vihuely a z renesanční 5strunné kytary.

Ladění je běžně E-A-d-g-h-e1, nástroj ale zní o oktávu níž než se píše.

Kytara se dnes vyrábí strojově, ale také ručně. Například ve Španělsku existují rody, v nichž se různá tajemství řemeslné výroby předávají po generace (např. rodina Toress).[1] Řada dnes známých strojových výrobních technologií pochází právě (obrazně řečeno) z domácí kuchyně nástrojařského řemesla. Výrobci kytar (kytaráři) mají hodně společného s ostatními nástrojaři, jako jsou houslaři a další. I oni sbírají ta nejkvalitnější a nejvzácnější dřeva na výrobu svých mistrovských děl.

Firmy v ČR: Výrobou kytar se v České republice zabývá několik firem. Jejich historie mnohdy sahá před 2.sv. válku . Mezi nejznámější patří firma Strunal (největší výrobce strunných nástrojů v Evropě). Vyrábí kvalitní a přitom dostupné nástroje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonio de Torres Jurado


Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Klasická kytara ve Wikimedia Commons