Klíčení semene

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slunečnice tři dny po klíčení

Klíčení semene je proces, při kterém se ze semene, zárodku rostliny, vyrůstá klíček.

Klíčivost semen[editovat | editovat zdroj]

Semena vyšších rostlin se tvoří v plodech rostlin po spojení samičí a samčí pohlavní buňky. Všechna plně rozvinutá semena obsahují zárodek a u většiny rostlinných druhů i zásoby výživných látek uložených v osemení. Rostliny mohou tvořit semena, která postrádají zárodek a jsou sterilní.[1] Sterilní osivo nikdy neklíčí. Některá semena klíčí ihned a později jejich klíčivost silně klesá ([koniklec velkokvětý]). Většina semen však prochází před klíčením obdobím klidu. Během této doby osivo bezpečně překoná nepříznivé podmínky. Za příznivých podmínek, osivo začne klíčit a vývíjí se v rostlinu.

Klíčivost klesá s postupem času a může být ještě omezena dlouhou dobou skladování, nebo nevhodným způsobem skladování. Ke zjištění klíčivosti se provádí orientační zkoušky klíčivosti.

Podmínky klíčení semen[editovat | editovat zdroj]

Klíčivost semen závisí na vnitřních a vnějších podmínkách. Mezi nejdůležitější vnější faktory patří teplota, voda, kyslík, a někdy i světlo, nebo tma. [2] Semena různých rostlin vyžadují různé podmínky pro úspěšné klíčení osiva. Podmínky klíčení jsou často odpovědí na běžné podmínky prostředí.

 • Vlhkost - Zralá semena jsou často extrémně suchá a musí přijmout značné množství vody v poměru k hmotnosti suchého osiva před zahájením klíčení a růstu. Absorpce vody semen vede k bobtnání. Během klíčení jsou pro růst děložní rostliny použity zásobní látky uložené v osemení.
 • Kyslík - je nezbytný pro metabolismus klíčících semen. [3] Kyslík se používá u aerobní dýchání, které je hlavním zdrojem energie, dokud sazenici nenarostou listy. [2]
 • Teplota - ovlivňuje buněčný metabolismus a růst. Semena z různých druhů rostlin mohou klíčit v širokém rozsahu teplot. Mnoho semen klíčí při teplotách mírně nad pokojovou teplotou 60-75-F (16-24 C), zatímco jiné klíčí těsně nad bodem mrazu. Některá semena vyžadují působení nízkých teplot k (jarovizaci) - překonání období klidu. Některá semena klíčí pouze po překonání vysokých teplot během lesního požáru.
 • Světlo nebo tma - může mít zásadní vliv na klíčení a je typem fyziologického klidu. Většina semen není ovlivněna světlem a tmou, ale mnoho semen, včetně semen lesních rostlin nebude klíčit, pokud nebude mít dostatek světla pro růst mladé rostliny. [2]
 • Odstranění, nebo narušení osemení - skarifikace napodobuje přírodní procesy, které oslabují, poškozují, nebo odstraňují osemení před klíčením. V přírodě, některá semena vyžadují zvláštní podmínky ke klíčení. Některá musí projít trávícím traktem zvířete aby bylo oslabeno osemení, které jinak brání klíčení sazenice. .[2]
Laboratorní zkoušky klíčivost

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Germination na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.fao.org/DOCREP/006/AD232E/AD232E20.htm
 2. a b c d RAVEN, Peter H., Ray F. Evert, Susan E. Eichhorn Biology of Plants, 7th Edition. New York : W.H. Freeman and Company Publishers. ISBN 0-7167-1007-2. S. 504–508.  
 3. S. M. Siegel, L. A. Rosen (1962) Effects of Reduced Oxygen Tension on Germination and Seedling Growth Physiologia Plantarum 15 (3), 437–444 doi:10.1111/j.1399-3054.1962.tb08047.x Účinky snížené hladiny kyslíku na klíčení a růst sazenic

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Sowing Seeds A survey of seed sowing techniques.
 • Seed Germination: Theory and Practice, Norman C. Deno, 139 Lenor Dr., State College PA 16801, USA. An extensive study of the germination rates of a huge variety of seeds under different experimental conditions, including temperature variation and chemical environment.
 • Germination time-lapse ~1 minuite HD video of mung bean seeds germinating over 10 days. Hosted on youtube.
 • Kličení semen chilli paprik Jak docílit vysoké klíčivosti