Klášter augustiniánů (Vrchlabí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášterní kostel sv. Augustina

Klášter augustiniánů ve Vrchlabí byl založen v roce 1705. Areál je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter ve Vrchlabí byl založen v roce 1705 hrabětem Maxmiliánem Františkem Felixem Morzinem, a byli do něj povoláni řeholníci augustiniánského řádu, inaugurace augustiniánů do kláštera proběhla 28.8.1714 na svátek sv. Augustina. Stavba byla budována stavitelem Matyášem Auerem z Rakouska. V roce 1712 začala stavba konventního kostela, zasvěceného svatému Augustinovi. Od roku 1760 v areálu kláštera provozovali řeholníci lékárnu. V roce 1881 byla založena klášterní knihovna. V klášterním kostele se nachází rodová hrobka hraběcího rodu Morzinů.

V roce 1895 areál vyhořel, a obnoven byl až v roce 1904. Roku 1950 byli augustiniáni v rámci Akce K vyhnáni. Klášter byl řádu vrácen v 90. letech 20. století. Řád klášter prodal správě Krkonošského národního parku. Areál byl počátkem 21. století rekonstruován. V objektu jsou dnes expozice Krkonošského muzea. V klášterním kostele se konají koncerty, bohoslužbám slouží velmi zřídka.

Hudba a umění[editovat | editovat zdroj]

V rodové hrobce hrabat Morzinů je pochován i Václav z Morzinu, kterému Antonio Vivaldi dedikoval některé skladby, zejména však jeho Il Cimento dell Armonia e dell Inventione, op. 8, jež obsahuje i slavné koncerty Čtvero ročních období. V klášterním kostele na kůru se nacházejí varhany firmy Gebrüder Rieger Jägerndorf, op. 666 z roku 1898, postavené po požáru kostela v roce 1895. V presbytáři kostela byly v roce 2008 postaveny zrekonstruované dvoumanuálové varhany Amanda Hanische z roku 1872.

Varhaníkem v klášterním kostele je Radek Hanuš.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Klášterní kostel sv. Augustina je v majetku města Vrchlabí a je využíván jako obřadní a koncertní síň. Konvent vlastní Správa Krkonošského národního parku a je v něm umístěno Krkonošské muzeum s expozicí Kámen a život a Člověk a hory.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MonumNet : Nemovité památky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2013-03-14]. Záznam IdReg 148327: Klášter augustiniánů. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]