Kautokeino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kautokeino
Znak Kautokeino
znak města Kautokeino
Kraj Finnmark
Rozloha 9707;km²
Počet obyvatel 3.462(1.10.2009)
Kautokeino
Red pog.png
Kautokeino
Lokalizace města

Kautokeino (v místní severosámštině Guovdageaindu, v kvenštině Koutokeino) je správní sídlo kraje Finnmark v severním Norsku u hranic s Finskem. Díky rozloze 9707 km2 jde o největší okres (kommune) v zemi. Takřka 10 000 zdejších jezer či jezírek zabírá plochu asi 640 km2.

Guovdageaidnu/Kautokeino je jedním ze dvou kulturních center jazykové oblasti severní sámštiny. Tím druhým je Kárášjohka – Karasjok, sousední okres (kommune) východním směrem. V severosámštině znamená název "Guovdageaidnu" pojem "uprostřed cesty", protože z města je stejně daleko nejen do historického obchodního centra Alta na norském pobřeží Severního ledového oceánu, ale i do švédského Karesuanda,Karasjoku v sousedním okresu a dalšího obchodního města Nordreisa v kraji Troms.

Většina (90 %) ze současných pouze asi 3.500 obyvatel Kautokeina používá severní sámštinu jako svůj mateřský jazyk. Celý okres je považován za kulturní centrum všeho lidu Sami na norském území a také centrum intenzívního chovu sobů. O Velikonocích se zde pořádá filmový festival Samisk Filmfestival a hudební festival Samisk Grand Prix. Velmi populární je mezi více a více přijíždějícími turisty jízda na sobech a "safari" na sněžných skútrech.

V Kautokeinu se nachází mj. samiská střední škola pro chov sobů (Reindriftsskole) i vysoká škola Sámi allaskuvla. Dále samiské národní divadlo (Beaivváš Sámi Teahter) a samiský archív (Sámi arkiiva). Vydávají se zde i noviny v sámštině - Assu. V roce 2005 bylo také Kautokeino zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kautokeino ve Wikimedia Commons

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]