Katedrála Panny Marie Kazaňské (Petrohrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála z večera...
...a v noci

Kazanská katedrála v Petrohradě (rusky Казанский кафедральный собор) patří mezi pravoslavné katedrály na území Ruska. Na první pohled se výrazně odlišuje od jiných pravoslavných chrámů ve městě a v celém Rusku, protože nebyla postavena v tradičním ruském stylu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ruský car Pavel I. toužil po spojení pravoslaví s katolickou církví, a proto si přál v hlavním městě postavit chrám, který by tuto jednotu reprezentoval. Proto nám katedrála připomíná i se svou kolonádou Baziliku svatého Petra v Římě. Katedrála je vybudována na Něvském prospektu v klasicistním architektonickém stylu. Začala se budovat v roce 1801 za vlády cara Alexandra I. a jejím hlavním architektem byl Andrej Voronichin. Stavba byla dokončena v roce 1811. Stala se i symbolem vítězství ruské armády nad Napoleonovou armádou a v interiéru se nachází mohyla slavného ruského vojevůdce Kutuzova. Před chrámem jsou umístěny i sochy velkých ruských vojevůdců. První patří M. I. Kutuzovovi a druhá Barclay de Tollymu. Jejich autorem je Boris Orlovský. V interiéru se nachází vzácná ikona Matky Boží Kazaňské, která se do Petrohradu dostala z Moskvy v roce 1712 a do chrámu se dostala v roce 1811. Během komunistické diktatury byl chrám změněn na Muzeum dějin ateismu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

25. května 1991 se v ní opět konala první pravoslavná bohoslužba a později byl vrácen Ruské pravoslavné církvi. Od 31. prosince 2000 získal chrám status katedrálního chrámu Petrohradské eparchie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]