Karpathos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa ostrova Karpathos

Karpathos je malý poklidný řecký ostrov poblíž Kréty. Hlavní město je Pigadia. Dostupnost ostrova je letecky nebo trajektem. Hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel je turistika a podle toho se k turistům i chovají. Zázemí pro turisty – hotely, restaurace, pláže – jsou na dobré úrovni podobně jako v celém Řecku. Ostrov je převážně kamenný s menším množstvím zeleně. Pláže jsou v okolí Pigadie kamenné s horším vstupem do vody. Západní strana je většinou písečná.

Za zmínku stojí starořecká vesnice Olympos, dnes už tak trochu atrakce pro turisty. Dostanete se tam kombinovaně lodí a pak autobusem. Dá se projet i autem s maximální opatrností - buduje se zde silnice. Je nutno počítat s 26 km velmi pomalé jízdy. Nejlépe jeepem. Vesnice má svá specifika, je svým hospodářstvím soběstačná. Mladí lidé odcházejí z Olymposu za studiem, někteří mladí muži do Ameriky, dokonce mají i svoji komunitu v Chicagu. Nejstarší dcera se obvykle stará o dům a hospodářství a také dědí po rodičích majetek.

Karpathos je také sídlem Řeků, kteří se na stáří vracejí z USA, kam dříve emigrovali. Kupují pozemky a staví na nich pravé americké montované domy.