Karpathos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa ostrova Karpathos

Karpathos je malý (320 km²) poklidný řecký ostrov poblíž Kréty. Těsně k němu přiléhá malý ostrov Saria. Hlavní město je Pigadia. Dostupnost ostrova je letecky nebo trajektem. Hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel (stálých obyvatel je okolo 6,5 tisíce) je turistika a podle toho se k turistům i chovají. Zázemí pro turisty – hotely, restaurace, pláže – jsou na dobré úrovni podobně jako v celém Řecku. Ostrov je převážně kamenný s menším množstvím zeleně. Je téměř celý hornatý, takže z mnoha silnic a cest jsou krásné výhledy z výšky na moře a vesnice. Nejvyšší horou Karpathosu je Kali Limni (1215 mnm), na kterou vede cesta z vesnice Lastos, a vine se mezi kameny a trnitými keříky, označená mnoha kamennými mužíky až k sedlu pod vrcholem. Z vrcholu jsou za dobrého počasí nádherné výhledy.

Pláže jsou v okolí Pigadie kamenné s horším vstupem do vody. Na východní straně ostrova je mnoho krásných, malých pláží, ke kterým se lze dostat vcelku pohodlně autem, nebo lodí, například z přístavu v hlavním městě. Jsou i některé, ke kterým se dá dojet pouze na čtyřkolce, nebo jeepem, které se dají ale bez problémů pronajmout ve všech půjčovnách, které se nacházejí hlavně v Pigadii a některých větších letoviscích. Západní strana je většinou na plážích písečná, a díky větru jsou tyto pláže oblíbeným místem pro surfaře. O Karpathosu se říká, že je ošlehaný větrem, protože po většinu dní v roce na něm fouká, což může být v době léta při vysokých teplotách velmi příjemné. S tím souvisí i to, že na moři jsou často vlny.

Pouze v hlavním městě naleznete bankomaty (v roce 2014 jich bylo 5) a tři čerpací stanice. Jsou opravdu jediné na celém ostrově, proto je důležité s tím počítat při cestování, protože platební kartou nelze platit téměř nikde.

Za zmínku stojí starořecká vesnice Olympos, dnes už tak trochu atrakce pro turisty. Dostanete se tam kombinovaně lodí a pak autobusem. Dá se projet i autem s maximální opatrností - buduje se zde silnice (silnice byla uvedena do provozu v roce 2013, vybudována byla za finanční podpory EU a budovala se 10 let), která díky působení větru a vody vyžaduje již rok po otevření opravy některých úseků. Je nutno počítat s 26 km velmi pomalé jízdy. Nejlépe jeepem, kvůli možným kamenům na silnici, ale lze ji dobře absolvovat i běžným menším automobilem. Bez starostí je cesta s některou z CK, které do Olymposu pořádají zájezdy. Vesnice má svá specifika, je svým hospodářstvím soběstačná. Byla vybudována v době nájezdů pirátů na ostrov, kdy se tak obyvatelé chránili před drancováním obydlí v nižších polohách. Domy splývaly svojí šedohnědou barvou se skalami, a nebyly tak nápadné pro odhalení. Dnes je Olympos barevný fasádami, ale i oblečením žen (mužů zde žije velmi málo, jsou za prací mimo ostrov), které dodnes chodí v barevných sukních a šátcích, které samy ve vesnici vyrábějí. Mladí lidé odcházejí z Olymposu za studiem, někteří mladí muži do Ameriky, dokonce mají i svoji komunitu v Chicagu. Stále se dochovala na ostrově tradice toho, že nejstarší dcera se obvykle stará o dům a hospodářství a také dědí po rodičích majetek.

Další zajímavá místa, která lze na ostrově navštívit, jsou pozůstatky větrných mlýnů (anemomylos), která jsou nejen v Olymposu, ale například blízko u křižovatky před vesnicí Spoa, směrem na Messochori. Jeden z nich je opravený a funkční, slouží jako malé muzeum, kde vstupné můžete zaplatit například objednávkou kávy :-). Nejlépe upravené a zaručeně čerstvé ryby jsou prý v malém rybářském přístavu Finiki, kde rybáři v noci vyjíždějí na moře, a ráno sítě vytahují a úlovek jejich ženy a dcery připravují i pro turisty v několika tavernách ve vesničce. Najdete ji kousek od letoviska Arkassa na západním pobřeží ostrova. U Arkassy, na malém výběžku obklopeném z jedné starny kamenitou a z druhé písečnou pláží, je archeologické naleziště Arkassa Ancient Acropolis, které rozhodně stojí za návštěvu, Z jeho téměř stolového vrcholu jsou krásné výhledy na moře i kopce na pevnině. Na konci silnice na severu ostrova, kde dál pokračuje po 4 kilometrech již jen cesta pro terénní vozidla, je vesnice Avlona, rozesetá pod skalnatými kopci. Nachází se v rezervaci, jejích součástí jsou i zátoky, kde žijí lachtani. V rezervaci je mnoho rostlin a ptactva, kteří jsou chránění.

Karpathos je také sídlem Řeků, kteří se na stáří vracejí z USA, kam dříve emigrovali. Kupují pozemky a staví na nich pravé americké montované domy. Mnoho vesnic si ale dochovalo osobitý ráz Řecka, a celý ostrov je i díky tomu považován za místo pro klidnou dovolenou, spojenou s pěší turistikou nebo možností projet ho autem a poznat tak jeho romantickou, byť větrem ošlehanou tvář.