Karol Szymanowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karol Szymanowski

Karol Maciej Szymanowski (3. října 1882, Tymoszówka29. července 1937, Lausanne) byl polský hudební skladatel a hudební pedagog. Skládal orchestrální, komorní i klavírní díla, známá je rovněž jeho opera Král Roger (1926). Jeho styl, pohybující se často na hranici tonality, bývá označován jako polský impresionismus.

Život[editovat | editovat zdroj]

Szymanowski se narodil do bohaté statkářské rodiny vlastnící pozemky na území dnešní Ukrajiny. Po první světové válce rodina v souvislosti se změnami hranic o majetek přišla a Szymanowski se byl nucen živit jako koncertní pianista. Szymanowski byl homosexuál, jako řada homosexuálů své doby podnikal časté cesty na Blízký východ a do severní Afriky. Napsal homoerotický román Ephebos, z něhož se dochoval zlomek. V závěru života žil Szymanowski v severním předhůří Tater v městě Zakopane. Ke konci života byl závislý na morfiu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Szymanowského skladby bývají členěny do tří skupin podle stylu a chronologie vzniku. V prvním období přibližně do opusu 25 je Szymanowského hudba ovlivněna Chopinem a německým pozdním romantismem (Richard Strauss).

Přibližně od první světové války přijímá Szymanowski do svého stylu prvky hudebního impresionismu a moderny (Igor Stravinskij). Jeho skladby se však v tomto období zmíněným stylům vymykají silnými názvuky arabské hudby. Kultura islámu se do okruhu této části Szymanowského díla dostává i námětově. Patrně nejvýznamnější z této části tvorby jsou Szymanowského písňové cykly, třetí symfonie Píseń noci a opera Král Roger.

V třetí etapě tvorby se Szymanowského styl dostává blízko neoklasicismu a neofolklorismu. Nejvýznamnějším dílem tohoto období je Stabat Mater.