Karel de La Cerda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karel se svým panovníkem vjíždí do města (středověká iluminace)

Karel de La Cerda (španělsky Carlos de la Cerda, francouzsky Charles de La Cerda nebo Charles d'Espagne, 1326? - 8. ledna 1354 L'Aigle) byl hrabě z Angoulême, francouzský konetábl a oblíbenec francouzského krále Jana.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn Alfonse de La Cerdy a Isabely z Antoinge. Z otcovy strany byli mezi jeho předky králové Ludvík IX. společně s Alfonsem X.

Roku 1350 jej novopečený král jmenoval po popraveném hraběti z Eu francouzským konetáblem, což Karlovi krom materiálních výhod přineslo snížení jeho již tak nevalné popularity u dvora.[1] O rok později se oženil s Markétou, dcerou Karla z Blois a téhož roku obdržel od svého panovníka hrabství Angoulême. V lednu 1354 byl Karel při návštěvě Normandie zavražděn Filipem Navarrským a jeho kumpány. Nahého jej vytáhli s postele a i přes jeho prosby a sliby, že se vzdá postavení, zlata a jména, bezbranného ubodali. Na zohaveném těle se našlo více než osmdesát ran.[2] Navarrský král Karel se pochlubil svým podílem na vraždě v dopise papeži[3] a francouzský král Jan na oplátku za vraždu svého oblíbence prohlásil Karlovy normandské državy za zkonfiskované.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Charles de la Cerda ve Wikimedia Commons

  1. TUCHMANOVÁ, Barbara. Zrcadlo vzdálených časů. Praha : BB/art, 2005. ISBN 80-7341-438-4. S. 154.  
  2. Zrcadlo, str. 161
  3. Zrcadlo, str. 163