Karel Anton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Karel Anton, v zahraničí též uměleckým jménem Karl Anton či Charles Anton, (25. října 1898 Praha12. dubna 1979 Západní Berlín, Spolková republika Německo) byl český herec, filmový scenárista, režisér a producent.

Záběr z filmu Pohádka máje - Jiří Voskovec (pod pseudonymem Petr Dolan) jako Ríša a Božena Svobodová jako bytná.

Pocházel z česko-německé rodiny, na přání svých rodičů nejprve studoval medicínu, toto studium však nedokončil a od roku 1918 se plně věnoval pouze umělecké činnosti. Již během první světové války hrál v divadle a společně s Karlem Lamačem a Ottou Hellerem natáčel i svůj první němý dokumentární film. Od roku 1921 se stal šéfem dokumentárního a reklamního oddělení nově založené společnosti A-B Barrandov. Od počátku 20. let se věnoval také scenáristické a režisérské tvorbě, během svého života napsal přibližně 20 scénářů k celovečerním filmům. Mezi jeho nejznámější filmy patří jeho první zvukový film Tonka Šibenice z roku 1930 a Aféra plukovníka Redla z roku 1931. Od počátku 30. let také natáčel v cizině, od roku 1934 až do roku 1960 pak trvale točil ve Francii a v Německu.

Jeho bratrancem byl český divadelní a filmový herec Raoul Schránil [1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ladislav Tunys: Hodně si pamatuju …Perličky v duši Raoula Schránila, Ametyst, Praha, 1998, str. 28–9, ISBN 80-85837-35-8

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]