Kardžali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kardžali
Кърджали
KurdjaliArcheologyMuseum.jpg
Kardžali – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 275 m n. m.
stát: Bulharsko Bulharsko
oblast: Kardžalijská oblast
opština: Kardžali
Kardžali
Red pog.png
Kardžali
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 45 724
etnické složení: Bulhaři
náboženské složení: Pravoslaví, islám
správa
telefonní předvolba: 0361
PSČ: 6600

Kardžali (bul.: Кърджали) je oblastní město na jižním Bulharsku. Žije tu 45 724 obyvatel.[1]

Zeměpis[editovat | editovat zdroj]

Kardzhali se nachází v srdci pohoří východně, na obou březích řeky Arda. Město se nachází 259 km od Sofie a 100 km od Plovdivu. Kardzhali je 50 km daleko od města Chaskova a 15 km od historického města Perperikon. V průchodu Kardžali panevropského dopravního koridoru № 9 Heslo "Makaza." Vzdálenost od Kardzhali do Komotini (Řecko), je 84 km.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je kontinentální středomořské, mírné a vlhké, s mnoha slunečných dní v roce. Zimy jsou poměrně mírné - průměrné teploty se pohybují kolem 0 ° C. Léto je teplé a slunečné, maximální teploty dosáhnou 40 až 45 ° C. Nejdelší sluneční svit Kardžali pozorovány v červnu, červenci a srpnu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

název[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy, současné město vděčí za svůj název Osmanské velitele Kyrdzha Ali, který se po letech vojenské úspěchy se stal kazatelem. Po jeho smrti v XIV století, jeho následovníci zpět jeden ze zničených vesnic poblíž jeho hrobu. Hrob byl otevřen v 20. letech tohoto století, ale zdá prázdné a archeologové dospěl k závěru, že to byl symbolický hrob (cenotaph). Nos Kardzhali na Livingston Island, je Jižní Shetlandské ostrovy pojmenoval podle města Kardzhali.

výskyt[editovat | editovat zdroj]

Po tři staletí byla tato oblast je kolébkou různých civilizací a kultur. Zde je místo setkání Thrákové, Řekové a Římané, Slované, Byzantinci, Římané a Turci. Ve středověku stále Kardzhali je známý jako Ahridos a byl významným křesťanským centrem. Bulharské a vizantysko středověk Předpokládá se, že první obyvatelé těchto míst byli Thrákové. Ve století VI na středním toku řeky Ardy, Slované a Bulgars. Nyní vykazuje známky minulosti první a druhé bulharské království. Zatímco založení své tradice, jazyk a životní styl, ale půjčit od kultury místního obyvatelstva. Při sestavování slovanské země v tomto regionu stále v Byzantské říši. To bylo jen za vlády Simeon se stal součástí bulharského státu. Pro prototypu přijetí Kardžali existence v XI-XIV století na území dnešní městské části, která má společné rysy s materiální kulturou starého bulharského města Pliska, Preslav Tarnovo Messemvria.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem ke své důležité strategické a ekonomický význam pro východní Rodopy neustále vystavena nepřátelské invaze. Legendy a materiální důkazy naznačují, že ve století XIV obránce místního obyvatelstva tím, že neustále soupeřících feudálních bulharské a byzantské je vazpyatiyat lidé Momchil. Jeho jméno je spojeno s prvním odporem bulharských domorodců proti invazi osmanských Turků. V 1370 - 1371 година domorodci vedl neúspěšné bitvy odradit útoky dobytí osmanskými vojáky Murad I. Bulharské pevnosti v regionu jsou rozdrceny a většina populace byla zabita, otroctví, asimilovali. Další část je chráněna v nepřístupných hlubinách hor, aby se stal strážcem bulharského národa a jazyka.

Po osvobození[editovat | editovat zdroj]

Smlouva San Stefano v roce 1878 zahrnuje Kardjali v rámci Bulharska. Ve stejném roce se smlouva Berlína staví město v autonomní oblasti střední a východní Rumelia. V roce 1886 se Tophanenskiya zákona je zpět pod přímou nadvládu osmanského sultána jako náhrada pro připojení mezi knížectvím Bulharska a východní Rumelia. Během balkánské války, je Kardzhali zajat odchlípení Haskovo 21. října (8.října starý styl) 1912 a po válce zůstal v Bulharsku. Ve středu je památka "osvoboditelé" na památku hrdinů, kteří zemřeli na přistoupení Bulharska k Kardzhali. Mezi Balkánu a světovými válkami V roce 1934 bylo město prohlášeno Kardžali okres centrum.

Kardzhali dnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes Kardzhali městská část. Jedná se o největší administrativní, průmyslové, obchodní a kulturní centrum Rhodopes východu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19&a1=376&a2=377&a3=378#cont National Statistical Institute 2009

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]