Kapitán Haddock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kapitán Archibald Haddock (v překladu Egmont kapitán Treska) je fiktivní námořní kapitán, který je nejlepším přítelem reportéra Tintina vystupujícím ve stejnojmenném komiksu od kreslíře Hergého. Poprvé vystupuje v albu Krab se zlatými klepety, kde je ještě však velmi závislý na alkoholu; později se však stane předsedou LNA (Liga Námořních Abstinentů), láhev Loch lomond whisky přesto neodmítne. Má být opačným charakterem k Tintinovi, který je někdy příliš idealistický a důvěřivý, oproti tomu Haddock bere vše více realisticky až sarkasticky.

Kapitán Haddock žije na zámku Moulinsart (vzniklo přesmyčkou brabantské vesnice Sart-Moulin), poté co najde poklad po svém předku Francoisovi rytíři de Hadoque(za sluhu má Nestora). Ze začátku se snaží chovat jako velký pán, když je však profesor Hluchavka unesen (příběh 7 křišťálových koulí), začne se chovat jako dřív.

Kapitán Haddock vyjadřuje své pocity a dodává příběhu osobitou část humoru barvitými nadávkami jako např. „bašibozukové“, „kanálie“, „onuce“, „giboni“, „rychlokvašky“, „sůvy z nudlí“, „flibustýři“, „Vercingetorixové vymaškarádění“, „otrokáři“, „piráti“ nebo „ektoplazmy“.

Jeho křestní jméno "Archibald" se ukázalo až v předposledním a posledním dokončeném svazku Tintinových dobrodružství "Tintin a los Pícaros", kdy kapitán ztratí paměť po ráně flaškou whisky Loch Lomond, a pak se vysmívá jménům jako Haddock nebo Tintin, které mu do té doby vtipné nepřišli, nebo to jen nedával najevo. To se ale ke kapitánově upřímnosti dost nehodí.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Adventures of Tintin na anglické Wikipedii.