Kallocain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kallocain je antiutopistický román švédské autorky Karin Boyeové z roku 1940. Dočkal se také českého překladu a opakovaných vydání.

Obsah knihy[editovat | editovat zdroj]

Román je psán jako vyprávění v první osobě postavy Lea Kalla, který se podílel na vynalezení drogy pravdy. Nyní je v zajetí Univerzálního státu.

Svět ve vzdálené budoucnosti, ve kterém se příběh odehrává je ovládán dvěma totalitními mocnostmi Světového státu a Univerzálního státu. Každý krok je hlídán policejními kamerami a cenzurou. Ovládán propagandou a plánováním života jednotlivců. V případě, že někdo řekne něco, co se úřadům nelíbí, je přinucen k veřejné omluvě. Navzdory všeobecnému strachu, lidé jaksi samozřejmě předpokládají, že zájmy státu jsou postavené nad zájem jednotlivce. Soukromí člověka neexistuje. Jediné soukromí je jeho nitro. A právě díky objevení této drogy by lidé měli přijít i o toto.

Kniha byla napsána v době kdy Hitler již ovládal polovinu západní Evropy. Jedná se možná o autorčin pohled na budoucnost světa, která krátce po dokončení románu skončila život sebevraždou, zobrazuje i její hlubokou depresi.[1]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Ze švédského originálu, vydaném nakladatelstvím Albert Bonniers förtag AB, Stockholm v roce 1958, jej do češtiny přeložil Ivo Železný roku 1982. Téhož roku vázanou knihu vydalo v nákladu 22 000 výtisků nakladatelství Svoboda a o sedm let později ve stejné textové verzi nakladatelství Odeon v nákladu 90 000 kusů. Tentokrát jako brožovanou knížečku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOYEOVÁ, Karin. Kallocain. Překlad Ivo Železný. Praha : Odeon, 1989. ISBN 80-207-0252-0. Kapitola tiráž, s. 151.