Kašperk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad Kašperk

Kašperk (německy Karlsberg) je hrad v Šumavském podhůří, poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Nachází se zhruba 2,5 km severoseverovýchodně od Kašperských Hor, v katastru jejich místní části Žlíbek. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kašperk byl jako gotický hrad založený v roce 1356 Karlem IV. na severovýchodním výběžku kopce Ždánov. Hrad byl vybudován k ochraně zemských hranic s Bavorskem, zlatých dolů a nově založené kašperskohorské větve Zlaté stezky. Dílo zorganizoval Vít Hedvábný a stavěl Michal Parléř. Hrad Kašperk byl nazván na panovníkovu počest Karlsberg, ale neustále byl zastavován zástavním držitelům. Dlouho se spekulovalo, že prvním zástavním držitelem byl arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, ale později se prokázalo, že vlastnil hrad Kyšperk. Během husitských válek byli zástavními držiteli významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, a díky tomu se Kašperk vyhnul obléhání husitskými vojsky. Později byl hrad v držení Šternberků, Půty Švihovského z Rýzmberka a rodu Švamberků. Pravděpodobně v 15. století byl pro lepší obranu hradu vystavěn na vrchu východně od Kašperku Pustý hrádek, z něhož ze dochovaly pouze ruiny. Od roku 1584 rozprodával císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a konečně roku 1616 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Reichenstein, odtud nazývané Kašperské Hory. Tehdy byl hrad již zchátralý, opuštěný a celkově ve špatném stavebním stavu. Hrad chátral až do počátku 20. století, kdy se začal postupně zpřístupňovat veřejnosti. Nejvýraznější rekonstrukce probíhaly od počátku 70. let.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je hrad Kašperk jedním z nejatraktivnějších turistických cílů na Šumavě, který ročně navštíví cca 50 000 návštěvníků.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MonumNet : Nemovité památky [online]. Praha: Národní památkový ústav, [cit. 2014-06-13]. Záznam IdReg 128649: Hrad Kašperk. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°9′58″ s. š., 13°33′50″ v. d.