TOP 09

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox politická strana

TOP 09 je druhá nejsilnější česká pravicová politická strana.[zdroj?] Její název je složen z počátečních písmen slov Tradice, Odpovědnost, Prosperita a číslovky 09, která označuje rok jejího vzniku. TOP 09 se hlásí k demokracii, konzervatismu a odsuzuje populismus. Stranu vede Karel Schwarzenberg, který byl jednohlasně zvolen na ustavujícím sněmu. TOP 09 založil Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí ČR. Ministerstvo vnitra ČR ji, jako politickou stranu, zaregistrovalo 26. 6. 2009.

Program

TOP 09 o svém programu pro sněmovní volby roku 2010 říká, že je absolutně nepopulistický. Strana v období finanční krize, ve kterém se Česká republika nachází, neslibovala snižování daní ani další sociální výhody. TOP 09 se podle programu hlásila k reformě zdravotnictví, která je podle TOP 09 naprosto nezbytná pro zachování stávající kvalitní péče. V programu navrhla reformu školství založenou na vyšší odpovědnosti, efektivitě i osobní motivaci. Dále v programu, ale i veřejně, vyjádřila podporu vědě.

Preference

Necelé dva měsíce vzniku TOP 09, přisoudil průzkum agentury CVVM straně 6,5 % ve stranických preferencích. V září Česká televize zveřejnila průzkum, podle kterého TOP 09 měla v Ústeckém kraji podporu 12 % voličů. V listopadu roku 2009 podle modelu agentury Factum Invenio TOP 09 soupeřila s KSČM o třetí místo, stranu by volilo 11,6 % lidí. S novým rokem TOP 09 podle průzkumů lehce ztrácí, má podporu 9,9 % voličů. Nejnovější průzkumy přisuzují TOP 09 9–13 % podporu. Aktuální stav preferencí můžete sledovat na stránkách SANEP, STEM nebo CVVM.

Historie

Po odchodu Miroslava Kalouska z řad KDU-ČSL jej následovaly i další známé tváře této strany. Byli mezi nimi například Vlasta Parkanová a Pavel Severa.[1] Z řad ODS pak odešel i poslanec František Laudát a další. Členem přípravného výboru a posléze předsedou strany se stal senátor a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

TOP 09 také oznámila, že bude spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí v předčasných volbách v říjnu 2009, což bylo potvrzeno 9. 7. 2009, kdy došlo k podepsání dohody o spolupráci mezi stranou TOP 09 a hnutím Starostů a nezávislých. Následně 17. července představila strana nové logo, které bylo z původního modro-žlutého změněno na červeno-modré, s fialovým (vínovým) přechodem a bílým nápisem TOP 09, pod logem je napsáno „S podporou Starostů“. Barvy loga mají symbolizovat tradiční barvy českého státu.

Kampaň pro předčasné volby v roce 2009 odstartovala strana 2. září 2009 v Brně, kde představila volební program[2], nové webové stránky a novou grafiku. V září bylo také oznámeno, že ustavující sjezd strany proběhne na přelomu listopadu a prosince.[3]

Ustavující celostátní sněm TOP 09

TOP 09 si 27. a 28. listopadu 2009 zvolila vedení strany [4]. Historicky prvním předsedou TOP 09 se stal Karel Schwarzenberg. Po zvolení členům strany vzkázal: „Žádné výhody, žádné výsady, žádné funkce vám nemohu nabízet. Jediné, co vám můžu nabídnout, je opravdu tvrdá práce pro Českou republiku." [5]. Prvním místopředsedou byl zvolen Miroslav Kalousek a s ním byli zvoleni i další místopředsedové: Marek Ženíšek, Ludmila Müllerová, Jaromír Drábek a Pavol Lukša [4]. Kdo zasedá v předsednictvu, výkonném a smírčím výboru nebo revizní komisi TOP 09 zveřejnila na svých stránkách. TOP 09 také na sněmu schválila stanovy strany.

Lídři kandidátek

Kandidáti do Poslanecké sněmovny pro zrušené předčasné volby v roce 2009

Kraj Kandidát
Praha Karel Schwarzenberg senátor Parlamentu ČR za obvod č. 25 - Praha 6
Středočeský kraj Ing. Miroslav Kalousek poslanec Parlamentu ČR za Jihočeský kraj
Jihočeský kraj JUDr. Vlasta Parkanová poslankyně Parlamentu ČR za Středočeský kraj
Plzeňský kraj Ing. Jaroslav Lobkowicz podnikatel
Karlovarský kraj As. MUDr. Roman Šmucler, CSc. lékař
Ústecký kraj Dr. Ing. Jaromír Drábek předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR
Liberecký kraj Mgr. Václav Horáček starosta města Železný Brod
Královéhradecký kraj doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. ředitel fakultní nemocnice
Pardubický kraj Bc. Pavel Severa poslanec Parlamentu ČR za Pardubický kraj
Kraj Vysočina PaedDr. Ladislav Jirků rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava
Jihomoravský kraj doc. RNDr. Anna Putnová, Ph.D., MBA děkanka FP VUT v Brně
Moravskoslezský kraj Pavol Lukša starosta obce Čeladná
Olomoucký kraj MUDr. Jitka Chalánková dětská lékařka
Zlínský kraj Mgr. Petr Gazdík starosta obce Suchá Loz

Události a kauzy

Neuskutečněné parlamentní volby 2009

Všechna česká média začátkem září informovala: Volby v říjnu nebudou, Ústavní soud ČR vyhověl stížnosti poslance Melčáka. [6] Poslanci se shodli, že volby jsou ve veřejném zájmu, proto odhlasovali novelu Ústavy a volebního zákona. [7] „Doufám, že se tím otevřela cesta k posunutému termínu 6. a 7. listopadu. Jsem rád, že i když se některé politické dohody nedodržují, tato dohoda dodržena byla. Jistě to pro mnoho politiků bylo bolestivé, a proto si toho napříč celým politickým spektrem velice vážím,“ řekl Právu Jiří Paroubek. [8] Pan Paroubek, ale náhle otočil a uvalil na své poslance povinnost hlasovat proti rozpuštění sněmovny. To následně s podporou KSČM prosadili. Paroubek k tomuto jednání dodal: „Stanoviska velké většiny ústavních právních expertů považují současný postup PSP k předčasným volbám - tedy rozpuštění a následné vypsání voleb prezidentem republiky - za ústavně konformní. Přesto nemohou vyloučit možnost, že případné, již nyní avizované stížnosti některého z poslanců proti tomuto postupu může být Ústavním soudem vyhověno.“ [9] TOP 09 na tento krok reagovala v tiskové zprávě: „Zahájení totální politické neodpovědnosti ČSSD bylo vyslovením nedůvěry vládě během evropského předsednictví a v průběhu ekonomické krize, aniž by ČSSD byla schopna předložit plnohodnotnou alternativu spočívající v sestavení politické vlády do řádných voleb. Země tak byla uvržena do politické nestability. Vzniklé škody bylo možné minimalizovat co nejrychlejšími předčasnými volbami. Tuto možnost ČSSD nyní odmítá a podle zvráceného pravidla „čím hůře, tím lépe" chce prodlužovat vleklou politickou krizi a oddalovat tak nezbytná politická rozhodnutí nové vlády." [10]

Korupční aféra „zákon za milión“

V září 2009 byl tajně nahrán rozhovor poslance Ladislava Šustra, který figuroval jako nestraník na kandidátce TOP 09 pro parlamentní volby, s redaktorem deníku MF DNES, který se vydával za majitele neexistující sítě heren Jackpot. Šustr byl ochoten vzít až miliónový úplatek za to, že zabrání přijetí novely zákona o loteriích[11]. Šustr nejprve popíral, že by se vůbec s figurantem MF Dnes setkal a schůzku přiznal až ve chvíli, kdy mu stanul tváří v tvář.[12] Portál idnes.cz zveřejnil záznamy částí schůzek Šustra ve kterých nabízel, že "sponzorský dar" vykáže v agentuře, která mu zajišťuje volební kampaň.[13] Stranou byl následně stažen ze čtvrtého místa kandidátky v Jihomoravském kraji.[14][15] Nicméně uvedl „nejsem si vědom žádných nečestných motivů či snahy osobně se obohatit“.[16] Šustr se rozhodl rezignovat na poslanecký post i na funkci v dozorčí radě loterijní společnosti Sazka.

Sponzor Štefan Loncnar

Novinářka Sabina Slonková zveřejnila 1. října 2009 informaci, že sponzor strany Štefan Loncnar, který poskytl TOP 09 sponzorský dar jeden milion korun, financoval společnost Setuza úvěrem 100 milionů korun v době, kdy ji ovládali František Mrázek a Tomáš Pitr. Úvěr poskytla v roce 2004 firma NLB Factoring, kde Loncnar pracoval jako manažer[17], v době, kdy Setuze nebyly ochotny půjčit peníze české banky. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byl zveřejněnými informacemi překvapen a slíbil je prověřit.[18] Přípravný výbor strany posléze na tyto články reagoval: „Štefan Loncnar není vlastníkem LB, je v pozici manažera. Dar TOP 09 věnoval ze svého osobního účtu jako fyzická osoba. Spojovat jakýmkoli způsobem tento dar s úvěrovou angažovaností LB v Setuze, a. s., je účelový nesmysl.“[17]

Sponzor Dušan Novotný

Zpravodajský portál Aktuálně.cz 2. října 2009 zveřejnil informaci, že největší sponzor strany vede od roku 2005 soudní spor se státem. Brněnský podnikatel Dušan Novotný straně věnoval 11 milionů korun, přičemž jím ovládaná společnost Orgapol zároveň požaduje od ministerstva financí 70 milionů korun jako náhradu za údajně způsobenou škodu při dodatečném vyměření daně finančním úřadem. Ministrem financí přitom byl od ledna 2007 do května 2009 jeden z lídrů strany Miroslav Kalousek. Soudní při potvrdil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, ale detaily odmítl zveřejnil s odkazem na povinnost mlčenlivosti u pravomocně neukončeného sporu. Předseda strany Karel Schwarzenberg prohlásil, že o soudním sporu neměl tušení. Podle Novotného dar pro TOP 09 se sporem nijak nesouvisel a uvedl, že nemá důvod si politiky finančně zavazovat.[19] Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek vyzval Miroslava Kalouska k rezignaci na poslanecký mandát a TOP 09 k vrácení finančního daru Dušana Novotného.[20] Kalousek následně výzvu na tiskovém brífinku výzvy odmítl a přečetl tiskovou zprávu v níž uvedl, že „Jedná se o soudní spor o náhradu škody, která dle názoru vedení Orgapol, a. s. vznikla společnosti chybným postupem Finančního úřadu. V roce 2007 navrhl Orgapol, a. s., Ministerstvu financí mimosoudní vyrovnání. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek ve shodě s názorem škodní komise Ministerstva financí požadovanou částku odmítl vyplatit. Spor tak řeší nezávislý soud standardním postupem. Pokud by existovala jakákoliv účelová vazba mezi tehdejším ministrem financí a MVDr. Dušanem Novotným, nebylo by nic snazšího než na mimosoudní vyrovnání přistoupit a požadovanou částku vyplatit.TOP 09 tak pokládá oba dva dary od fyzických osob za zcela transparentní a věrohodné“[17].

Reference

  1. Petr Sokol, Pátrání po rodokmenu T0P O9, 3. 9. 2009, Reflex 36/2009
  2. Volební program TOP 09 pro parlamentní volby 2009
  3. Kalousek: Ustavující sjezd TOP 09 bude na konci listopadu, 17. 9. 2009, iHNed.cz
  4. a b Volba předsedy, místopředsedů a předsednictva strany TOP 09
  5. Karel Schwarzenberg předsedou TOP 09
  6. Průlom: Volby v říjnu nebudou, Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Melčáka, 10. 9. 2009, iHNed.cz
  7. Klaus podepsal novely ústavního i volebního zákona, 12.09.2009, Českénoviny.cz
  8. Jak Paroubek mluvil o nutnosti předčasných voleb, než je zarazil, 15. září 2009, Novinky.cz
  9. Stanovisko ČSSD k rozpuštění Poslanecké sněmovny, 15. 9. 2009, iHNed.cz
  10. TOP 09: totální politická neodpovědnost ČSSD, 15.9.2009
  11. Poslanec TOP 09 Šustr končí, byl ochoten vzít úplatek
  12. Setkal jste se s falešným lobbistou? Nesetkal, setkal, kroutí se politici, idnes.cz, 26. září 2009
  13. Skrytá kamera sleduje Ladislava Šustra v testu MF DNES
  14. Test úplatnosti politiků "milion za zákon"
  15. Ladislav Šustr stažen z kandidátky TOP 09
  16. Deník nachytal strany na milionový dar. Šustr rezignoval
  17. a b c Miroslav Kalousek: Tisková zpráva TOP 09 k článkům Sabiny Slonkové na Aktuálně.cz „Sponzor TOP 09 dříve finančně pomáhal bossům podsvětí“ a „Největší mecenáš TOP 09 chce po státu miliony“, 2. 10. 2009, Stránky TOP 09
  18. Sabina Slonková: Půjčoval Mrázkově Setuze, dnes platí TOP 09, 1. října 2009, Aktuálně.cz
  19. Sabina Slonková: Největší mecenáš TOP 09 chce po státu miliony, 2. října 2009, Aktuálně.cz
  20. TOP 09 je jen Kalouskovo podnikání, měl by odejít z politiky, tvrdí ČSSD

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu TOP 09 na Wikimedia Commons