Jurský park 4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jurský park 4 (anglicky: Jurassic World) je plánovaný americký vědecko-fantastický film, který má být uveden do kin kolem dne 13. června 2015. Je pokračováním a zároveň možná již závěrečným dílem úspěšné série filmů Jurský park (1993), Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001).

Natáčení údajně probíhalo již od roku 2008, ke konci roku 2010 to však nebylo potvrzeno. Režisérem posledního dílu celé tetralogie bude Colin Trevorrow a ne Joe Johnston (který natáčel již JP 3), Steven Spielberg nicméně projevil ochotu film produkovat. Podle vyjádření producentů má jít o velmi kvalitní scénář, který přiblíží děj opět k prvnímu dílu. V lednu 2013 se objevila zřejmě již definitivní zpráva, že premiéra filmu by mohla být kolem 13. června roku 2014.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Dějová zápletka zatím není jistá. Podle jedné verze bude znovu vyzvednut obsah DNA z plechovky s embryi, která na ostrově Isla Nublar ztratil při útěku počítačový expert Dennis Nedry. Naklonovaní dinosauři (konkrétně má jít mj. o rod Deinonychus) jsou pak biotechnologickou společností geneticky modifikováni k vyššímu fyzickému potenciálu a trénováni k vojenským účelům.

Podle jiné verze zase dojde k rozšíření smrtelné epidemie, která dinosaury vyhubila na konci druhohor a nově ohrozí i existenci celého lidstva. Na konci filmu budou každopádně všichni zbývající dinosauři vyhubeni a celá tetralogie se tak dostane ke svému definitivnímu závěru.

Dohady[editovat | editovat zdroj]

Podle posledních zpráv bude film režírovat Colin Trevorrow. Role britské herečky Keiry Knightley je také spíše nepotvrzená. Potvrzená je naopak účast Laury Dernové, která ztvárnila v předchozích dvou dílech Ellie Sattlerovou. Sam Neill byl podle dostupných informací také osloven k zopakování postavy Alana Granta ve čtvrtém díle. Richard Attenborough bude pravděpodobně také ještě jednou ztvárňovat tvůrce parku, milionáře Johna Hammonda. Podle dostupných informací byl také kontaktován Jeff Goldblum, aby pokračoval v roli matematika Iana Malcolma. Další herecké obsazení je zatím nejisté.

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Zatím je jistý zřejmě jen rod Deinonychus.

Pochyby o dokončení[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2008 se poprvé ze strany společnosti Universal ozvala pochybnost o smyslu další práce na tomto filmu. Na vině je částečně také smrt (4. 11. 2008) autora knižní předlohy Michaela Crichtona. Není tedy jisté, jestli bude film dokončen[1]. Na přelomu roku 2010 a 2011 se objevily další spekulace o údajném probíhajícím natáčení filmu, Universal je však nepotvrdil. Teprve v lednu roku 2013 zřejmě všechny pochyby o dokončení filmu padly, premiéru má mít v červnu 2014.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.digitalspy.co.uk/movies/a137801/jurassic-park-4-unlikely-to-happen.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]