Julia (programovací jazyk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julia
[[Soubor:|200px|]]
První vydání2012
Webjulialang.org
Přípona souboru.jl

Julia je dynamický programovací jazyk určený zejména pro vědecké výpočty. Jeho vývoj začal roce 2009 a uveřejněný pod svobodnou licencí byl roku 2012. Snadno umožňuje paralelní a distribuované výpočty a dokáže přímo volat rutiny psané v CFortranu. Jádro jazyka Julia je implementováno v CC++. Na vysokoúrovňový jazyk vykazuje Julia mimořádnou rychlost, často srovnatelnou s programem psaným přímo v jazyce C. Zajímavé také je, že Julia je svým vlastním makrojazykem a program je možno modifikovat přímo za běhu, což umožňuje snadné metaprogramování.

Popis jazyka

Proměnné

x=0;
δ = x+0.00001
안녕하세요 = "Hello"

Je povoleno přepsat zabudované konstanty i funkce

pi = 3
sqrt = 75

Název proměnné musí začínat na A-Z, a-z, podtržítko, nebo znak Unicode nad 00A0 v kategoriích Lu, Ll, Lt, Lm, Lo, Nl (písmena), Sc, So (měny a jiné symboly), a některé znaky podobném písmenům (například některé znaky z kategorie Sm (matematické symboly)). Další znaky mohou být také číslice (0-9, a znaky v kategoriích Nd a No), vykřičník, diakritika, Unicode kategorie Pc a některé další znaky.

Operátory jako + jsou také platnými identifikátory, ale parsují se jinak. V určitém kontextu se můžou použít jen jako proměnné: (+)=f nastaví operátor +, aby interně zavolal funkci f. Většina infixových operátorů z Unicode kategorie Sm se parsuje jako infixové operátory a je možné jim přiřadit nějaké funkce.

Zakázané identifikátory jsou pouze klíčová slova jako například if nebo try.

Příklady

Hello world

Nejjednodušší program Hello world používá funkci println, která vypíše řetězec na příkazovou řádku a řádek zalomí:

println("Hello, world!")

Samozřejmě je možné použít i funkci print, která funguje stejně, ale řádek nezalamuje automaticky:

print("Hello, world!\n")

Externí odkazy