Juana Inés de la Cruz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sor Juana Inés de la Cruz de Asbaje y Ramírez

Sestra Sor Juana Inés de la Cruz (12. listopadu 1651/164817. dubna 1695) byla mexická řeholnice a básnířka ovlivněná Góngorou a Quevedem. Původním jménem Juana Inés de Asbaje.

Pocházela z rodiny žijící v malé vesničce San Miguel de Nepantla nedaleko Amecameca. Již ve věku 10 let uměla latinsky a stala se nejen vášnivou čtenářkou antických autorů, ale sama začala psát své první literární pokusy. Ve věku 14 se stala známou pro svůj půvab, nadání a básnický talent. Péči jí věnovala manželka mexického místokrále. Ve věku 16 let vstoupila Juana do řádu bosých karmelitánek, který však po třech měsících opustila. V roce 1669 vstoupila do řádu hieronymitek, v němž zůstala až do smrti.

Měla všestranné vědecké zájmy; kromě jiného pozorovala hvězdy. Říkala, že zasvěcením se vědě se člověk přibližuje Bohu. Psala poesii i prózu, dramata i komedie, často vystupovala proti ponižování žen muži.

Zemřela na následky morové nákazy 17. dubna 1695.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejdůležitější díla patří Neptuno Alegórico (1680), Carta Athenagórica (1690), aotobiografická esej Respuesta a Sor Filotea de la Cruz (Odpověď sestře Filotas de la Cruz) (1691) a poema Primer sueño (První sen).

České překlady[editovat | editovat zdroj]

  • Naděje do zlata tkaná, výbor z díla, překlad Josef Forbelský, překlad veršů Ivan Slavík, Praha, Vyšehrad, 1988, ISBN 80-7021-007-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]