Joseph Stiglitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joseph Stiglitz
Datum narození9. února 1943 (81 let)
Místo narozeníUSA Gary, Indiana
Ekonomická školaNová keynesiánská ekonomie
InstituceColumbia University
VzděláníAmherst College
MIT
VlivyJohn Maynard Keynes
Robert Solow
OvlivnilPaul Krugman, Jason Furman, Stephany Griffith-Jones
PříspěvkyZdanění, nezaměstnanost
OceněníNobelova cena za ekonomii (2001)
John Bates Clark Medal (1979)
Manžel(ka)Anya Schiffrin (od 2004)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Joseph E. Stiglitz na zasedání WEF v Davosu (2009)

Joseph Eugene Stiglitz (* 9. února 1943, Gary, Indiana) je americký ekonom, profesor Kolumbijské univerzity. Je nositelem Medaile Johna Batese Clarka (1979) a Nobelovy ceny za ekonomii (2001). Zastával funkci viceprezidenta a hlavního ekonoma Světové banky. Zabývá se zejména problematikou ekonomického rozvoje a globalizačních procesů ve světové ekonomice. V širším povědomí je znám jako kritik činnosti mezinárodních institucí (zejména Světové banky a Mezinárodního měnového fondu) a neoliberálních ekonomů (dle jeho slov „tržních fundamentalistů“).[1] Ekonomům a politikům v České republice a ostatních (post)tranzitivních ekonomikách je znám jako kritik „šokové terapie“ transformace ekonomiky a metody kupónové privatizace.[2] V roce 2000 zakládá při Kolumbijské univerzitě Iniciativu pro politický dialog (IPD - Initiative for Policy Dialogue), think tank zaměřený na otázky mezinárodního rozvoje. V České republice působí na institutu CERGE-EI.

Život, profesní dráha

Narodil se do židovské rodiny ve městě Gary v americkém státě Indiana. Studoval na Amherst College a na Massachusettském technologickém institutu, kde také později učil. Výzkumné či pedagogické činnosti se věnoval taktéž na univerzitách v Chicagu, Cambridgi, Yale, Stanfordu, Oxfordu a Princetonu. Nyní je profesorem Kolumbijské univerzity.

Přínos k ekonomické teorii, názory

Stiglitz bývá nejčastěji řazen k ekonomické škole tzv. nových keynesiánců, částečně navazujících na ekonomickou teorii a závěry J. M. Keynese, prosazujícího státní zásahy do ekonomiky, zejména prostřednictvím fiskálních stimulů. Cílené státní zásahy do ekonomiky podle Stiglitze přinášejí v řadě oblastí efektivnější výsledky, než jakých by bylo dosaženo samovolným působením neregulovaných tržních mechanismů (tzv. neviditelnou rukou trhu). Často pracuje s teorií existence tzv. asymetrických informací, příčiny nezaměstnanosti dle něj tkví v problematice tzv. (ne)efektivních mezd, což, spolu s Carlem Saphirem, osvětluje v tzv. Saphirově-Stiglitzově modelu.

Osobní informace

Stiglitz je potřetí ženatý, svou současnou ženu, Anyu Schiffrin, univerzitní profesorku mezinárodních vztahů, si vzal 28. října 2004.

Publikace

  • 2010, Volný pád: Amerika, Volné trhy a potápění se světové ekonomiky
  • 2008, Tři biliony dolarů drahá válka (spolu s Linda Bilmes)
  • 2006, Stabilita a růst: Makroekonomie, liberalizace a rozvoj
  • 2003, Bouřlivá "devadesátá"
  • 2002, Ekonomie (spolu s C. E. Walshem)
  • 2002, Principy makroekonomie (spolu s C. E. Walshem)
  • 2002, Jiná cesta k trhu (česky vyšlo v roce 2003)
  • 1986, Ekonomie veřejného sektoru
    • ...a řada dalších publikací a esejů.

Reference

Externí odkazy

Šablona:Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii 2001-2025