Josef Tichatschek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Tichatschek

Josef Tichatschek (* 11. července 1807 Teplice nad Metují; † 18. ledna 1886 Drážďany), uváděný i jako Josef Alois Ticháček, byl operní pěvec (tenorista).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1807 v Teplicích nad Metují do rodiny místního tkalce. V mládí vystudoval klášterní gymnázium v nedalekém Broumově. Poté se přesunul do Vídně, kde v roce 1827 zahájil studium medicíny. Souběžně se věnoval také studiu hudby, jeho učitelem zpěvu byl italský tenorista Giuseppe Ciccimarra. V roce 1834 získal angažmá jako sólista ve Štýrském Hradci. Po zdařilém hostování získal v roce 1837 trvalé místo v drážďanské opeře. Zde na pódiu spolupracoval zejména se sopranistkou Wilhelminou Schröderovou-Devrientovou a od roku 1842 se zdejším kapelníkem, kterým byl Richard Wagner. Ocenění u publika i u kritiky se dočkaly zejména Tichatschekovy role v operách Rienzi, poslední z tribunů, Tannhäuser a souboj bardů na Wartburgu a Lohengrin. Tichatschek hostoval na scénách po celé Evropě, v roce 1837 zamířil mj. do Prahy. Do jeho repertoáru patřila např. také díla Vincenza Belliniho, Wolfganga Amadea Mozarta či Ludwiga van Beethovena. Svou kariéru ukončil v roce 1870 a zbytek života strávil v Drážďanech, kde roku 1886 umírá. Je pochován na zdejším Starém katolickém hřbitově.

Tichatschek a jeho rodiště[editovat | editovat zdroj]

Dům v Horních Teplicích, v místní části města Teplice nad Metují, ve kterém se Tichatschek narodil, již nestojí. V roce 1999 mu byl v centru města odhalen pomník. Každoročně v červenci se u pomníku a v místním kostele koná malá vzpomínková akce, která nese název Tichatschekova hudební slavnost.

Externí odkzazy[editovat | editovat zdroj]