Josef Krečmer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Josef Krečmer (* 8. března 1958) je český violoncellista, pedagog a manažer.

Vzdělání a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Studoval Konzervatoř v Teplicích u prof. Mirko Škampy, Státní konzervatoř v Praze u prof. Josefa Chuchra a Hudební fakultu AMU v Praze u Alexandra Večtomova a Miloše Sádla. Absolvoval mistrovské kurzy u Natalie Šachovské a Erki Rautia. Zúčastnil se mnoha interpretačních soutěží:

  • Celostátní interpretační soutěž Hudební mládeže ČSSR - 1. cena
  • Heranova mezinárodní violoncellová soutěž - 2. cena a diplom nejlepšího účastníka z ČSSR
  • Concertino Praga - absolutní vítěz (mezinárodního kola rozhlasové soutěže)

Pedagogická, koncertní a pořadatelská činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1979 vyučuje hru na violoncello na Konzervatoři Pardubice, kde vychoval řadu vynikajících absolventů (Pavel Ludvík, Jan Žalud, Jan Žďánský aj.). V letech 1991 - 2003 byl koncertním mistrem Komorní filharmonie Pardubice, natočil řadu snímků pro Český rozhlas a na CD. V letech 1989 - 1991 pracoval pro Nadaci Yehudi Menuhina v Paříži, kde spolupořádal koncertní vystoupení mnoha českých umělců po celé Francii. Působil také jako koncertní mistr v mezinárodním orchestru v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži.

V roce 2004 založil komorní soubor Barocco sempre giovane a je jeho uměleckým vedoucím. Pořádá koncerty klasické hudby, na kterých dává příležitost především mladým začínajícím hudebníkům. V Pardubicích pořádá také cykly koncertů na zámku a v Sukově síni Domu hudby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]