Josef Král (pilot formule)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Král
Státní příslušnost Česko Česká republika
Bydliště Hradec Králové
Narozen 15. června 1990
Výška/Váha 182cm/71kg
Tým Barwa Addax Team

Josef Král (* 15. června 1990 Dvůr Králové nad Labem) je pilotem GP2 Series a GP2 Asia.

V roce 1998 nastoupil pouhých osmi letech do závodů motokár. Při těchto závodech se také poprvé setkal s Lewis Hamiltonem. V roce 1999 se stal mistrem České republiky a byl nominován na Zlatý volant.

V sezóně 2005 získal 3. místo v závodech Národní formule 1400 Mistrovství České republiky. Rok poté jezdil již ve Formuli BMW Německo, kde získal 12. místo v týmu Mičánek Motorsport. V tomtéž roce skončil v World Final Formule BMW 2006 Valencia na druhém místě, z čehož jej nakonec z důvodu nehomologované podložky pod závěsem předního kola diskvalifikovali. V sezoně 2007 pilotoval formuli BMW ve Velké Británii v týmu Kimiho Räikönnena, kde po smolném začátku skončil nakonec na 2. místě a stal se tak vůbec prvním Čechem, který se dokázal takto prosadit v této prestižní školní formuli. V roce 2008 se účastnil v britském týmu JVA seriálu Formule Master, kde skončil celkově šestý. Podařilo se mu jednou vyhrát, jednou dojet druhý a jednou třetí. V roce 2009 uzavřel smlouvu se špičkovým týmem J. D. Motorsport pro Formuli Masters a celkově zde získal 3. místo. V roce 2010 jezdil v GP2 Series. Zúčastnil se však pouze 4 závodních víkendů, protože při krátkém závodě ve Valencii měl těžkou nehodu, při které došlo ke zlomenině dvou hrudních obratlů, vrátil se až na poslední podnik v Abu Dhabi, kde vybojoval první 3 body v hlavní sérii GP2. V roce 2011 přestoupil do závodního týmu Arden International, pro který získal 15 bodů a 2 pódiové umístění - v Monaku(2.) a v Belgii(3.). V roce 2012 se zúčastní GP2 v aktuálním mistrovském týmu Barwa Addax.

Aktuálně bydlí v krajském městě Hradci Králové, kde v roce 2009 úspěšně odmaturoval, poté začal studovat soukromou Vysokou školu finanční a správní v Praze.[1]

Roku 2010 se jako testovací pilot projel ve formuli 1, v týmu Hispania Racing na okruhu Abú Dhabí a svými časy překonal týmové kolegy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pilot formule Král se podíval smrti do očí. Cítil jsem strašlivou bolest, říká

Odkazy[editovat | editovat zdroj]