Johnny si vzal pušku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johnny si vzal pušku
AutorDalton Trumbo
Původní názevJohnny Got His Gun
Jazykangličtina
Námětpravdivý příběh britského majora, který zemřel v roce 1932 v nemocnici, kde byl držen v tajné místnosti od roku 1917. Komunikace byla možná jen díky dotykům rtů na čelo.
Datum vydání1939
Česky vydáno1971
Typ médiavázané
Počet stran183
ISBNISBN 978-0-8065-1281-5
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johnny si vzal pušku je antiválečný román napsaný v roce 1938 (vydaný 1939) amerického romanopisce a scenáristy Daltona Trumba. Ačkoliv nebyl proveden žádný podstatný rozbor, zdá se že jeho autor byl velmi ovlivněn sovětskou literaturou, zejména dílem Konstantina Fedina Města a roky (1924), které svými scénami na několika stránkách připomíná. Dalton Trumbo se rozhodl svůj román převést na filmové plátno a tak pod jeho režijním vedením vznikl v roce 1971 stejnojmenný film - Johnny si vzal pušku. Záběry z tohoto filmu o 16 let později použila skupina Metallica ve svém videoklipu k písni One. Román zfilmovala v roce 1984 Česká televize (Režie Miroslava Válová, v hlavní roli Michal Pešek. (Na ČSFD není z nějakého důvodu o filmu ani zmínka).

Děj románu

Šablona:Spoiler Za první světové války se do nemocnice dostal americký voják, který byl zasažen dělostřeleckým granátem a přišel o ruce, nohy, sluch a většinu obličeje. Zbývající torzo je udržováno na živu za pomoci lékařských přístrojů. Za použití hlavy vyťukával morseovou abecedou zprávy, kterými žádal, aby mu někdo pomohl opustit nemocnici nebo zemřít. Šablona:Endspoiler

Název

Název pochází z fráze „Johnny get your gun“ (Johnny vezmi si pušku), která byla používána jako slogan při náboru vojáků do americké armády koncem 19. a začátkem 20. století. Tento slogan byl zpopularizován v písničce George M. Cohana "Over There", která byla často nahrávána v prvních letech americké účasti v první světové válce, a jejíž verze byly prodávány v mnoha kopiích v podání umělců jako byli Al Jolson, Enrico Caruso a Nora Bayesová. Příběh byl historickou fikcí.

Související články

Externí odkazy