John McAleese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Thomas McAleese
Narození 25. duben 1949
Úmrtí 26. srpna 2011
Znám(á) jako Mac
Děti Paul McAleese a další tři

Seržant John Thomas McAleese (25. duben 1949 Stirling, Skotsko - 26. srpna 2011 Thessaloniki, Řecko ) byl veterán vojenské jednotky SAS, demoliční expert, živoucí legendou speciálních jednotek, považovaný za mezinárodního hrdinu. Jeho poznávacím znamením byl velký knír. Byl prvním mužem, který pronikl do íránské ambasády. Nejdříve (rok 1969) byl u 59 Independet commando (technická jednotka). V roce 1975 se přidal do 22. regimentu SAS. Byl členem v mobilní jednotce. Po odchodu z SAS pracoval jako pokrývač, dělník a bodyguard. Byl členem v mobilní jednotce. Roku 1988 přebral vojenské vyznamenání. Poté se stal členem show SAS: Máte na to? a později uváděl seriál SAS: Tajemství přežití společně s Eddiem Stonem. 28. srpna 2009 mu zemřel syn Paul McAleese při výbuchu Talibánské bomby v Afghánistánu to Johnovi zlomilo srdce. Od toho dne měl stále méně sil, což přispělo k jeho odchodu. Je pochován v katedrále v Herefordu. Johnem byla inspirována počítačová hra The Regiment nebo postava kapitána Price ve světoznámé herní sérii Call of Duty. John se po smrti svého syna znovu oženil, se svou druhou ženou má dvě malé děti (celkem tři).

Byl to hrdina, který sloužil své zemi statečně ve vojenské kariéře, která trvala mnoho let.
— mluvčí ministerstva obrany

Operace Nimrod[editovat | editovat zdroj]

5. května 1980 byl 22. regiment SAS, ve kterém se nacházel také John, poslán na záchranu rukojmích při obléhaní íránské ambasády. John jako první skočil na balkón, poté položil na okno výbušninu a odpálil ji. Vše se stalo v přímém přenosu místní televize. Podle vlastních slov John nečekal v místnosti nikoho, protože si myslel, že rukojmí jsou až v další místnosti. Těsně před tím, než odpálil bombu, si všiml několik rukojmích.

Potřeboval jsem utéct, tak jsem došel k oknu, roztáhl závěs, otočil klikou, ale pak jsem uviděl postavu v černém s nasazenou plynovou maskou, puškou a pistolí. Ten muž na mě mával, abych si lehl na zem, a pak vyrazili to okno. Další muži v černém kolem mě prošli a ten poslední mi řekl, abych zůstal na místě a nehýbal se. V místnosti začalo hořet, tak jsem vylezl ven. Ten muž na mě ale zařval, ať se vrátím zpět. Řekl jsem si, že je to blbost lézt zpátky do hořící ambasády, ale uposlechl jsem. SAS vás nepožádá slušně, abyste odešli, venku nás strčili do bláta a svázali. Byl to silný a nečekaný zážitek, který na mně zanechal následky.
— reportér BBC Simeon Harris, rukojmí na ambasádě – Viasat Explorer

Ten tajemný muž v černém, který na Sima mával, nebyl nikdo jiný než John McAleese. John mu řekl, ať jde zpět do ambasády.

Často se může stát, že se svou maskou pohnete, to se mi stalo na ambasádě. Použili jsme několik flashbangů s plynem a já se ho nadechl. Nakonec jsem se do masky pozvracel. To se stává. Když máte rýmu je to dobrý způsob, jak si pročistit dutiny
— John McAleese

John se po této akci stal doslova vzorem profesionálních vojáků a něčím jako národním hrdinou. Zemřel 26.8. 2011 ve věku 61 let.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]