Johannes Zukertort

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johannes Zukertort
Johannes Zukertort
Johannes Zukertort
Narození 7. září 1842
Lublin
Úmrtí 20. června 1888 (ve věku 45 let)
Londýn
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq926913
Občanství Německé císařství Německé císařství,
Spojené království Velká Británie
Povolání lékař, novinář a šachista
Ocenění v letech 18831886 považován za neoficiálního mistra světa v šachu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johannes Hermann Zukertort (7. září 1842, Lublin20. června 1888, Londýn) byl německý šachový mistr (od roku 1878 měl britské občanství[1]), jeden z nejlepších světových šachistů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století.

Šachová kariéra[editovat | editovat zdroj]

Zukertort se narodil v Lublinu. Navštěvoval gymnázium ve Vratislavi, kde se ve třinácti letech naučil hrát šachy. Měl velké a všestranné nadání. Byl vynikající lékař, znal dvanáct jazyků, byl i hudebním kritikem a autorem několika filosofických prací. Rozhodl se ale pro šachovou kariéru.

V šachu se stal žákem Adolfa Anderssena, se kterým sehrál mnoho tréninkových partií a s nímž i redigoval šachový časopis. Stejně jako Anderssen se domníval, že základem šachu jsou kombinace, a spolu se svým učitelem tak patřil k představitelům tzv. romantické stylu šachu. Postupně se vypracoval mezi nejlepší hráče své doby.

Zukertort působil také jako publicista. V letech 1867 – 1871 redigoval s Adolfem Anderssenem Neue Berliner Schachzeitung a spolupracoval s Jeanem Dufresnem na učebnici šachové hry Lehrbuch des Schachspiels (1884), která vyšla během následujících deseti let v šesti vydáních. Byl i vynikajícím hráčem partií naslepo (dokázal naslepo sehrát 16 partií současně).

Přehled Zukertortových významných zápasů a turnajů:

  • 1883 vítězství na turnaji v Londýně: tohoto úspěchu si Zukertort cenil nejvíce (zvítězil s tříbodovým náskokem před Steinitzem, což otřáslo jeho postavením nejlepšího světového hráče).
  • 1886 prohra v zápase o titul mistra světa se Wilhelmem Steinitzem 5:10 (=5)

Souboj o titul mistra světa[editovat | editovat zdroj]

Po vítězství Zukertorta na turnaji v Londýně roku 1883 ho Wilhelm Steinitz, který byl považován za neoficiálního mistra světa, vyzval k oficiálnímu zápasu o titul. Spor nastal o místě konání, Zukertort chtěl hrát v Londýně, tam ale zase nechtěl hrát Steinitz, který žil v USA. Nakonec se tento historicky první zápas o titul mistra světa v šachu konal s tříletým zpožděním až v roce 1886.

Zápas se hrál se ve třech městech v USA. První část Zukertort s přehledem vyhrál, když z pěti partií získal 4 body. Poté už se mu nedařilo a Steinitz se stal vítězem poměrem 10:5 (=5). Plánované odvety v Londýně se Zukertort již nedožil.

Závěr Zukertortova života[editovat | editovat zdroj]

Porážku v zápase o titul mistra světa Zukertort špatně nesl a přičítal ji špatnému americkému podnebí. Zdá se však, že se začal projevovat i jeho zhoršený zdravotní stav, v jehož důsledku nevydržel nervově náročný zápas a kvůli kterému nemohl později hrát náročné turnaje. V Londýně v roce 1887 byl sice ještě čtvrtý, ale na mezinárodním mistrovství Německa ve Frankfurtu v tom samém roce skončil až šestnáctý z jednadvaceti účastníků. Ke konci života tak Zukertort žil v bídě. 19. června roku 1888 se při šachové partii zhroutil (prý hlady) a o den později zemřel.

Partie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VESELÝ, Jiří; KALENDOVSKÝ, Jan; FORMÁNEK, Bedrich. Malá encyklopedie šachu. 1. vyd. Praha : Olympia, 1989. 430 s.   , heslo Zukertort Johannes Hermann

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Boris Isaakovič Turov. Žemčužiny šachmatnogo tvorčestva. Moskva. Fizkultura i sport. 1978
  • Július Kozma. Boje o šachový trón. Šport. 1989

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]