Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Jihočeská univerzita)
Skočit na: Navigace, Hledání
Jihočeská univerzita

latinsky Universitas Bohemiae Meridionalis Budovicensis
Zkratka JČU
Rok založení 1991
Typ školy veřejná
Další informace
Počet fakult 8
Sídlo České Budějovice
webové stránky

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU ČB, lat. Universitas Bohemiae Meridionalis Budovicensis) je vysoká škola univerzitního typu, která sídlí převážně v Českých Budějovicích, některé její pobočky a ústavy se však nacházejí i v dalších městech (například Tábor, Vodňany, Nové Hrady). Má vysoké renomé zejména v oblastech biologických věd a se zemědělstvím a potravinářstvím spojených odvětvích chemie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena v roce 28. září 1991 zákonem ČNR č. 314/1991 Sb. Její základ tvořily zdejší pedagogická fakulta, která od roku 1948 byla pobočkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a později samostatnou fakultou, a provozně ekonomická fakulta, která od roku 1960 byla součástí Vysoké školy zemědělské v Praze.[1] Zároveň v roce 1991 vznikly tři nové fakulty: biologická, teologická a zdravotně sociální.

V roce 1994 vznikla v Jindřichově Hradci Fakulta managementu Jihočeské univerzity, která se ale na přelomu let 1997/1998 od univerzity odtrhla a stala se šestou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze. V roce 1996 byl do univerzity začleněn Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický se sídlem ve Vodňanech a v roce 2002 Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Roku 2003 vznikl historický ústav, který se od 1. ledna 2006 stal součástí nově vzniklé filozofické fakulty. 1. ledna 2007 vznikla ekonomická fakulta. Biologická fakulta byla od 1. srpna 2007 přeměněna v přírodovědeckou fakultu. 1. září 2009 vznikla Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Fakulty a ústavy[editovat | editovat zdroj]

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Ústavy[editovat | editovat zdroj]

Rektoři Jihočeské univerzity[editovat | editovat zdroj]

Studentské tradice[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°58′39″ s. š., 14°26′48″ v. d.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 1 písm. b) a § 3 zákona č. 314/1991 Sb., o zřízení o zřízení Slezské univerzity, Jihočeské univerzity, Západočeské univerzity, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Ostravské univerzity. Dostupné online
  2. Tragédie pro univerzitu: Rektorka zemřela na dovolené!

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]