Jicchak Chofi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jicchak Chofi (hebrejsky: יצחק חופי, narozený 25. ledna 1927) je bývalý generál Izraelských obranných sil a ředitel Mosadu v letech 19741982.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Tel Avivu. V roce 1944 vstoupil do Hagany a ve válce za nezávislost velel jedné z jejích rot. Po vzniku Izraele se stal příslušníkem Izraelských obranných sil (IOS). V jejich řadách sloužil v řadě funkcí. Během jomkipurské války v roce 1973 byl jedním z nejvyšších velitelů IOS. O rok později se stal na krátkou dobu stal náčelníkem štábu. Těsně před odchodem do penze byl jmenován ředitelem zpravodajské služby Mosad, když krátce před tím řídil v letech 1972 až 1974 severní velitelství IOS.

V červenci 1976 se zasazoval za akci, která měla zachránit izraelské pasažéry uneseného letadla Air Franceugandské Entebbe.[1] Při přípravě této akce, později známé jako operace Entebbe nařídil Chofi katsas umístěným v Ugandě provést podrobný průzkum letiště, na kterém unesené letadlo stálo a využil kontakty v etiopských tajných službách k tomu, že izraelská letadla, která operaci provedla, mohla dotankovat na zpáteční cestu do Izraele v Nairobi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yitzhak Hofi na anglické Wikipedii.

  1. GORDON, Thomas. Gideon's Spies: The Secret History of the Mossad. New York : St. Martin's Press, 199. ISBN 0-312-25284-6. S. 149. (anglicky)