Jiří Braniborsko-Ansbašský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
otec Fridrich IV. Braniborsko-Ansbašský
matka Žofie Jagellonská
bratr Albrecht Braniborsko-Ansbašský
manželka Beatrix Frangepanovna
manželka Hedvika Minsterberská
dcera Anna Marie Braniborsko-Ansbašská
dcera Sabina Braniborsko-Anbašská
manželka Emilie Saská
dcera Sofie Braniborsko-Ansbašská
dcera Dorothea Kateřina Braniborsko-Anbašská
syn Jiří Fridrich Braniborsko-Ansbašský

Jiří Braniborsko-Ansbašský též Zbožný († 1543) byl braniborsko-ansbašský markrabě a krnovský kníže z franské větve rodu Hohenzollernů.

Jiří Zbožný

Byl synem braniborsko-ansbašského markraběte Fridricha IV. a polské princezny Žofie Jagellonské. V roce 1512 uzavřel dědickou smlouvu s bezdětnými knížaty ratibořským Valentinem Hrbatým (posledním Přemyslovcem) a opolským Janem II. Dobrým, díky které by mu po jejich smrti připadla jejich knížectví, což byl dobrý základ pro budoucí rodovou expanzi ve Slezsku.[1] Druhým krokem se stalo odkoupení Krnovského knížectví i s městem Hlubčicemi roku 1523.[2] Toto pronikání bylo podpořeno i sňatkovou politikou, roku 1525 se podruhé oženil, tentokráte s Hedvikou, dcerou minsterbersko-olešnického knížete Karla I.

Jiří byl protestantského vyznání a brzy se spolu s Fridrichem II. Lehnickým stal jádrem protestantismu ve Slezsku.[3] Po smrti Jana II. Dobrého roku 1532 získal i přes odpor českého krále Ferdinanda I. díky výše zmíněné dědické smlouvě rozsáhlé majetky Opolsko-ratibořského knížectví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FUKALA, Radek. Slezsko. Neznámá země Koruny české. Knížecí a stavovské Slezsko do roku 1740. České Budějovice : Veduta, 2007. 344 s. Dále jen Neznámá země. ISBN 978-80-86829-23-4. S. 146.  
  2. Neznámá země, s. 208
  3. Neznámá země, s. 155


Předchůdce:
Jiří z Schellenberku
Krnovský kníže
15231543
Nástupce:
Jiří Fridrich
Předchůdce:
Jan II. Dobrý
Znak z doby nástupu Opolsko-ratibořský kníže
15321543
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jiří Fridrich