Jezevčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jezevčík je milující a oddaný pes, ale i skvělý hlídač a norník

Jezevčík je v dnešní době velice oblíbený pes. Někteří chovatelé, jako jsou myslivci, ho používají pro myslivost, avšak v současnosti se čím dál tím více chová coby domácí mazlíček a hlídač. Hodí se i k účasti na psích výstavách. Patří k vysoce společenským psům, je přátelský, oddaný, ale má vlastní rozum, jelikož v noře nemůže spoléhat na svého pána, proto potřebuje důslednější výchovu. Jezevčíci patří do 4. skupiny FCI.

Kresba jezevčíků od Gustava Mützela z 19. století
Standard jezevčíka

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezevčík vznikl od starých německých loveckých psů, od německých honičů (Deutsche Bracken). To ovšem ještě nebyl dnešní jezevčík, mohl vypadat asi jako kresba od Gustava Mützela (viz vpravo). Podle své práce a krátkých nohou se nazýval jamník nebo jezevčí pes. Tito jezevčíci (dachshundi) se různě křížili s malými psy typu teriéra a tak postupně vznikly různé formy dnešního jezevčíka.

Štěně jezevčíka

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jezevčík je ideální pes do rodiny. Je sice paličatý a kolikrát i neposlušný, ale pokud jej důsledně vycvičíme, získáme opravdu skvělého společníka. Jezevčík je přátelský, milující, učenlivý, milý, hravý, skvělý hlídač a také lovec. Moc rád noruje, mezi další jeho záliby pak patří i plavání, aport (i do vody), vyhřívání na sluníčku (zvláště hladkosrstí), miluje procházky v přírodě a samozřejmě má rád různé hry s páníčky. Někteří jezevčíci jsou spíš samotáři, že milují jen svoji „smečku“, což se hodí aby byli dobrými hlídači, jiní jsou zase přátelští ke všem. Podle povahy je nejmírnější a nejhodnější dlouhosrstý a hladkosrstý; drsnosrstý je drsnější a ostřejší. Ale jak už to bývá, záleží na povaze jednotlivého jedince.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Skupina jezevčíků se dělí na devět plemen, a to dle rázu (velikosti) a dle druhu srsti.

Jezevčíci v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Český karikaturista Dikobrazu Bohumil Ceplecha „schovává“, někdy velmi rafinovaně, jezevčíky do všech svých kreseb.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]