Javor babyka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Javor babyka

Javor babyka
Javor babyka
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď: mýdelníkovité (Sapindaceae)
Rod: javor (Acer)
Binomické jméno
Acer campestre
L.

Javor babyka (Acer campestre) nebo též javor polní je domácí téměř v celé Evropě, s výjimkou Skandinávie. Roste jako keř, stromek či mohutný strom a to hlavně na okrajích lesů a keřových porostů. Má rád vápenitou půdu, ale prospívá i v půdě mírně kyselé.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Babyka- staročesky "klenicě"[1] dosahuje výšky 5-20 m. Dožívá se věku 150 až 200 let. Často vytváří nižší vícekmenné stromy, kmen bývá křivý. V dubnu a květnu, hned po vyrašení listů, se objevují žluté květy v chocholičnatých květenstvích. Plody jsou dvounažky s 2,5 cm dlouhými křídly, která jsou vodorovně rozložená. Vstřícné listy jsou 7-16 cm velké, mají pět vejčitých, tupě zašpičatělých laloků s hlubokými zářezy. Čepel je na obou stranách chlupatá, vespod světlejší než svrchu. Řapík po nalomení roní mléčnou šťávu. Listí je na podzim jasně žluté. Strom má šedohnědou borku, ve stáří rozpukanou. Starší větve na sobě mají rezavě hnědé korkovité lišty. Odolné, načervenalé dřevo je vhodné k soustružení. Babyka se dá použít do živých plotů, ale dost rychle roste, proto se musí až 4× ročně zastřihnout.

Památné a významné javory babyky[editovat | editovat zdroj]

Babyky patří k pomaleji rostoucím stromům, takže i ve vyšším věku dosahují drobnějších rozměrů. K našim nejmohutnějším babykám patří:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://m.rozhlas.cz/plzen/jazykovykoutek/_zprava/nazvy-zapadoceskych-mest-a-mestecek--116240 - Názvy západočeských měst a městeček

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]