Jaroslav Benda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaroslav Benda
Narození 27. dubna 1882
Praha Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 12. ledna 1970 (ve věku 87 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Občanství Česko

Jaroslav Benda (27. dubna 1882, Praha12. ledna 1970, Praha) byl český malíř, grafik, autor poštovních známek, plakátů, monumentálních výzdob. Významně zasáhl do vývoje české knižní grafiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru Arnošta Hofbauera a AVU. V letech 1907–1912 byl redaktorem časopisu Světozor. Patřil spolu s V. H. Brunnerem, H. Johnovou a M. Teinitzerovou ke spoluzakladatelům Artělu v roce 1908. Byl poradcem vydavatelů Jana Laichtra a Jana Štence, pro které navrhoval úpravu jednotlivých knih i celých edicí. Upravil řadu titulů Knih dobrých autorů pro Kamillu Neumannovou. Od roku 1920 byl profesorem na UMPRUM. V letech 1926–1928 byl pak jejím rektorem. K jeho žákům patřili například: Zdenek Seydl, Jaroslav Šváb, Antonín Strnadel a Jiří Trnka. Byl nositelem titulu zasloužilý umělec.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je o autora řady typografických úprav knih. V tomto oboru spolu s V. H. Brunnerem zásadně ovlivnil další vývoj české knižní úpravy. Rovněž navrhl řadu písem, kde řešil otázku provedení českých akcentů (návrhy, které odeslal v roce 1936 do Londýna k výrobě byly během 2. světové války zničeny).

Autorství[editovat | editovat zdroj]

Podílel se na vzniku českého kresleného filmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]