Jaroslav Benda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaroslav Benda
Pro nápovědu klikněte
Narození 27. dubna 1882
Praha Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 12. ledna 1970 (ve věku 87 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Benda (27. dubna 1882, Praha12. ledna 1970, Praha) byl český malíř, grafik, autor poštovních známek, plakátů, monumentálních výzdob. Významně zasáhl do vývoje české knižní grafiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru Arnošta Hofbauera a AVU. V letech 1907–1912 byl redaktorem časopisu Světozor. Patřil spolu s V. H. Brunnerem, H. Johnovou a M. Teinitzerovou ke spoluzakladatelům Artělu v roce 1908. Byl poradcem vydavatelů Jana Laichtra a Jana Štence, pro které navrhoval úpravu jednotlivých knih i celých edicí. Upravil řadu titulů Knih dobrých autorů pro Kamillu Neumannovou. Od roku 1920 byl profesorem na UMPRUM. V letech 1926–1928 byl pak jejím rektorem. K jeho žákům patřili například: Zdenek Seydl, Jaroslav Šváb, Antonín Strnadel a Jiří Trnka. Byl nositelem titulu zasloužilý umělec.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je o autora řady typografických úprav knih. V tomto oboru spolu s V. H. Brunnerem zásadně ovlivnil další vývoj české knižní úpravy. Rovněž navrhl řadu písem, kde řešil otázku provedení českých akcentů (návrhy, které odeslal v roce 1936 do Londýna k výrobě byly během 2. světové války zničeny).

Autorství[editovat | editovat zdroj]

Podílel se na vzniku českého kresleného filmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]