Jane Fondová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jane Fondová
alt =
Jane Fondová v roce 2007
Rodné jméno Jayne Seymour Fonda
Narození 21. prosince 1937 (76 let)
New York, New York
Aktivní roky 1960-současnost
Manžel/ka Roger Vadim (1965-1973)
Tom Hayden (1973-1990)
Ted Turner (1991-2001)
Oscar
Nejlepší herečka
1971 Klute
Nejlepší herečka
1978 Coming Home

Jane Fondová (* 21. prosince 1937), nepřechýleně Jane Fonda, je americká herečka dvakrát oceněná Oscarem, spisovatelka, politická aktivistka, modelka, cvičitelka a producentka. Slavnou se stala v šedesátých letech 20. století kdy hrála ve filmech jako Barbarella a Dívka ze Západu. Později obdržela dvě ocenění filmové akademie a několik dalších cen, byla i nominována na další různá ocenění. V roce 1991 oznámila ukončení herecké dráhy a na filmová plátna se vrátila až roku 2005 ve filmu Příšerná tchyně a v roce 2007 hrála ve filmu Georgia Rule. V letech 19821995 produkovala různé, převážně televizní, záznamy.

Příbuzenstvo
otec Henry Fonda
bratr Peter Fonda
neteř Bridget Fondová
synovec Justin Fonda

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Jane Seymour Fondová je dcerou herce Henryho Fondy a po své matce Frances je šlechtického původu. Jméno dostala po slavné Jane Seymourové, třetí manželce Jindřicha VIII. Se svou matkou neměla ovšem Jane příliš kladný vztah, když Frances v Janiných deseti letech spáchala sebevraždu.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Jane si prošla na veřejnosti mnoha pózami. Od oslnivé naivky přes sexuální symbol, revolucionářku, cvičitelku, prezidentku společnosti až po uznávanou herečku a producentku. Byla vesmírnou sexbombou ve filmu Barbarella, ale i feministkou. Stala se Miss vojenských odvodů z roku 1962, která během války ve Vietnamu stála na straně nepřítele. Celkem 35 let trpěla bulimií, díky čemuž si udržela dobrou postavu, na skvělou kondici by to ovšem nestačilo. Často kouřila a později obhajovala zdravý způsob života. Hlásila se k socialismu a toužila po penězích z podnikatelských aktivit. Zároveň se ovšem dokázala zuřivě nadchnout pro určitou věc, roli, dřít do úmoru a vypilovat každý detail, především ve své producentské praxi nechávala scény nekonečně opakovat, až bylo vše dokonalé.

Fondová se účastnila jako aktivistka mnoha politických kauz, jedna z nejznámějších a nejvíce kontroverzních byl její odpor k Vietnamské válce. Také protestovala proti válce v Iráku a násilí na ženách. Sebe sama popisuje jako liberála a feministku. Od roku 2001 se Jane hlásí ke křesťanství. V roce 2005 vydala svoji autobiografii a nyní žije v Los Angeles.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Celkem sedmkrát (naposledy v roce 1986) byla nominována na Cenu Akademie, Oscara si odnesla dvakrát, za film Klute v roce 1971 a za Návrat domů v roce 1978. Hrála i divadlo Broadwayi a pracovala pro televizi.

Během svého hereckého života se setkala s mnoha zajímavými osobnostmi. Podle svých se nejvíc naučila od Katharine Hepburnové a svého otce během natáčení filmu Na zlatém jezeře v roce 1981. Jane prohlásila, že když jako malá holčička sledovala Katherine v televizi, přála si, aby se stala Katharine Hepburnová její matkou.

Na kurzech Lee Strasberga, které navštěvovala v Los Angeles, se setkala osobně s Marilyn Monroe i Marlonem Brandem. S tím se setkala i při natáčení filmu The Chase. Několikrát si zahrála s Robertem Redfordem i Alainem Delonem.

V poslední době českého diváka mohla zaujmout v komedii Příšerná tchyně vedle Jennifer Lopezové.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

Byla třikrát vdaná, z těchto manželství pochází dvě děti. Jejím prvním manželem byl režisér Roger Vadim, který Jane představil v Evropě a televizními světu jako oslnivou blondýnku. Je otcem dcery Vanessy (* 1968). Druhým manželem se stal politik Tom Hayden, se kterým Jane má syna Troye. V roce 1991 se provdala za televizního magnáta Teda Turnera, jejich vztah skončil v roce 2001 rozvodem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Životopis Jane Fondové - Andersen, Christopher: Jane Fonda

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu