Jan Volek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan VII. řečený Volek
Biskup olomoucký
Církev římskokatolická
Diecéze olomoucká
Sídlo Olomouc
Uveden do úřadu 1334
Předchůdce Jindřich Berka z Dubé
Nástupce Jan VIII.Očko z Vlašimi
Osobní údaje
Datum narození asi 1290
Datum úmrtí 27. září 1351 (ve věku 61 let)
Pochován v pustiměřském klášterním kostele – rotundě sv. Pantaleona.
Rodiče Václav II.
Anežka

Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Jan řečený „Volek“ (* okolo roku 1290 - † 27. září 1351) byl nemanželský syn českého krále Václava II. a jinak neznámé Anežky. Od roku 1334 až do své smrti byl biskupem olomouckým.[1]

Přemyslovský levoboček a církevní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Poté, co byl roku 1306 zavražděn Volkův polorodý bratr Václav III., se Jan Volek sblížil se šlechtou. Toto spojenectví mu napomohlo v roce 1318 k úřadu probošta vyšehradského a s ním spojenému postavení kancléře českého království. Dříve zastával i další církevní úřady, ale jen nižší.

V letech 13221323 musel pobývat v exilu, protože ho král Jan Lucemburský podezíral ze zrady a spiknutí s královnou Eliškou. Ale po roce se s ním Jan usmířil a vrátil Volka do úřadu. Díky funkci kancléře byl spíše diplomatem a politikem, než duchovním. Od října 1327 měl Volek papežský dispens, aby mohl přijmout biskupský úřad bez ohledu na svůj nelegitimní původ. Kancléřem zůstal do roku 1334, kdy musel rezignovat právě kvůli biskupské funkci, protože se uvolnilo biskupství olomoucké. Funkci kancléře fakticky vykonával až do roku 1335 a měl podíl na vypracování trojstranné vyšehradské smlouvy v uherském Visegrádu.

V roce 1333 byl ve skupině české šlechty, která přivedla mladého kralevice Karla (IV.) z Itálie do vlasti. Karel si se svým nevlastním strýcem rozuměl a dosadil jej do funkce biskupa olomouckého. Jan s Karlem spolupracoval i po jeho nástupu na český trůn, a byl několikrát pověřen správou Moravy za Karlovy nepřítomnosti a mimo jiné také dopravou říšských korunovačních klenot do Čech.

Jan Volek byl zakladatelem kláštera v jihomoravské Pustiměři. Tato fundace byla určena k uctění památky Elišky Přemyslovny a měla sloužit ke spáse duše její a jejích předků. Spolufundátorem byl markrabě Karel, který věnoval novému klášteru další statky. V Karlově listině také vystupuje jistá Alžběta jako první pustiměřská abatyše. Byla to Volkova neteř, nemanželská dcera Václava III., poslední Přemyslovna z hlavní panovnické větve.

Biskup Jan VII. Volek byl pochován 27. září 1351 v pustiměřském klášterním kostele – rotundě sv. Pantaleona.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČECHURA, Jaroslav. Děti a levobočci českých králů. První. vyd. Praha : Akropolis, 1998. 207 s. S. 42.  

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Milan M. Buben, Encyklopedie českých a moravských sídelních biskupů, Praha 2000, s. 134-136.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


biskup olomoucký
Předchůdce:
Jindřich Berka z Dubé
1334-1351
Jan Volek
Nástupce:
Jan VIII.Očko z Vlašimi