James Marsters

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Marsters (2007)

James Wesley Marsters (* 20. srpna 1962, Greenville, Kalifornie, USA) je americký herec a zpěvák.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Greenvile v Kalifornii, ale vyrůstal ve vzdáleném Modestu. Byl vychováván v nábožensky založené rodině. Jeho otec, John Wesley je kněz. Jeho matka se chtěla stát jeptiškou, pracuje však jako sociální pracovnice. Má dva sourozence, bratra Paula a sestru Susan. Jeho rodiče se rozvedli po přestěhování do Modesta. James zůstal se svou matkou, později přiznal, že "ženská výchova" na jeho osobnosti zanechala značné stopy. Je po druhé ženatý, z manželství s herečkou Liane Davidsonovou má syna Sullivana.

Již od dětství James věděl, že se chce stát hercem. Poprvé se seznámil s divadlem ve 4. třídě, kdy si zahrál ve hře "Winnie the Pooh", kde hrál Iáčka. Od té doby, se začal objevovat v místních divadlech. Za zájem o divadlo a knihy vlastně vděčí nehodě, která se mu stala v páté třídě. Poranil si nohu tak vážně, že byl prakticky po celý rok upoután na lůžko.James začal svou profesionální kariéru v divadle Goodman Theatre v Chicagu. A to ve hře "Red Roses" a v klasické hře Williama Shakespeara "The Tempest" (Bouře).

Zde začal svou kariéru úspěšného divadelního herce. Hrál v řadě dalších Shakespearových dramat, zejména pak v "MacBethovi". O této hře doufá, že se mu ji jednoho dne podaří přivést na filmové plátno.Jamesův debut před televizními kamerami byl v roli nervózního kněze v televizním seriálu >"Northen Exposure". Také se objevil v "Moloney". Průlomem do světa televize se mu stal rok 1997, kdy se objevil v show společnosti Warner Bross – Buffy, přemožitelka upírů. James často žertuje, že dostal roli Spika jen proto, že producenti již byli unaveni z hledání představitele Spika. Původně byl přijat jen pro pár epizod, jeho role byla zpočátku napsaná tak, že měl po několika dílech zemřít. Ale stalo se, že scénáristé se přímo zamilovali do postavy Spika a jeho představitele a tak připsali Spika do dalších dílů. Mezi jeho koníčky patří být otcem, malování, koukání na fotbal. Velice rád tráví čas se svými přáteli na pláži a rád se projíždí pouští. Jeho další koníček – hraní na kytaru, zpívání a skládání, se mu stalo i druhým zaměstnáním.

Velice rád a často předvádí své umění na různých conech s fanoušky nebo v klubech po celém světě. Společně s Charlie DeMarsem založil skupinu Ghost Of The Robot se kterou v únoru 2003 vydal album "Mad Briliant". Roku 2004 se chystali na vydání druhého alba "Gods Of The Radio", ale po dvou letech se skupinou James 14. června 2004 oznámil rozpuštění skupiny a vydal se na sólovou dráhu. V březnu 2005 vydal své první sólové album nazvané Civilized Man na kterém se objevili některé songy, které napsal pro GOTR. Na podzim roku 2005 se James přidal k hereckému osazenstvu TV seriálu Smallville, kde se představuje jako Braniac/profesor Milton Fine, hlavní nepřítel Clarka. Na podzim roku 2005 začal natáčet nový TV film Shadow Puppets. Jeho hereckými kolegy jsou Tony Todd a Jolene Blalock, režie Michael Winnick. Film je zařazen do žánrů horor/psychologický triler. James hrál v seriálu Angel a ve filmech jako jsou např. Dragonball (2009), Shadow Puppets (2007), Bezva prachy (2005) a Prokletí (2001). Od roku 2002 až do roku 2004 účinkoval jako zpěvák ve skupině Ghost of the Robot, momentálně je sólový zpěvák. Roku 2005 vydal CD Civilized Man. Roku 2007 vydal další CD s názvem Like a Waterfall.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • je levák
 • je majitelem dvou jizev (jizvu na levém obočí má na "památku" na přepadení v Queensu v New Yorku, k jizvě na levé noze přišel v páté třídě, kdy si hluboce roztrhl kůži o sprchovou hlavici – léčba trvala skoro rok).
 • jako své oblíbené herce uvádí Meryl Streepová, Roberta De Nira a Edmunda Keana – britského divadelního herce z 18. století.
 • má rád krvavé bifteky, žebírka, zeleninu a sladkosti – zejména lízátka a čokoládu
 • nemá zrovna v oblibě večírky a alkohol nepije skoro vůbec. Již několik let nekouří, ale stále nosí nikotinové náplasti.
 • označuje se za nočního tvora, rád chodí pozdě v noci spát, protože rád sleduje noční program v televizi
 • na lidech si nejvíce cení laskavosti
 • za svůj největší úspěch považuje narození se
 • sbírá PEZ zásobníky – nejraději má limitovanou verzi Dartha Vadera a Bobba Fetta
 • o panictví přišel ve čtrnácti letech se dvěma ženami.
 • o jeho věku stále kolují dohady, některé stránky uvádí rok narození 1961,1964 nebo 1969 či 1971, nejčastěji se však uvádí rok narození 1962
 • v Anglii byl podle Jamesovi role Spika založen klub, tzv. klub hrozné poezie → Bloody awful poet society (BAPS)
 • velikost bot: 43
 • výška: 1,76
 • je spoluzakladatelem The New Mercury Theatre Company.
 • rodinný stav: ženatý s Patricii Rahman Marsters

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James Marsters na slovenské Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu