Jakub Kolečko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakub Kolečka

Jakub Kolečka (německy Jakob Kolletschka, či Jakub Kolletschko, 24. července 1803, Bělá nad Svitavou[1]13. března 1847, Vídeň), byl česko-rakouský patolog a soudní lékař.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn rychtáře a rolníka. Promoval ve Vídni v roce 1836. Roku 1843 byl jmenován profesorem státního lékařství (hygieny) a soudní medicíny.

Učil na Vídeňské univerzitě a působil ve Všeobecné nemocnici města Vídně. Deset let se věnoval patologické anatomii v ústavu Rokitanského.

Působil na porodnické klinice, kde spolupracoval s lékařem Ignácem Filipem Semmelweisem, který zkoumal příčinu horečky omladic. Zde zemřel v roce 1847 na sepsi poté, co byl medikem říznut při pitvě. Semmelweiss následně provedl rozbor jeho krve a zjistil, že příčinou úmrtí byla infekce jedem, který se do rány dostal. Utvrdil se tak v příčině tehdy častého úmrtí žen po porodu, zvaného horečka omladnic. Později bylo z tohoto důvodu nařízeno všem lékařům a studentům pracujícím na oddělení umývat si ruce a nástroje před provedením vyšetření.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. SOA Zámrsk, Sbírka matrik Východočeského kraje, matrika narozených farního úřadu Bělá nad Svitavou, sig. M-17 2255, folio č. 17.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jakob Kolletschka na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]