Jakov Sverdlov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakov Sverdlov
Jakov Sverdlov
Jakov Sverdlov
Narození 3. června 1885
Nižnij Novgorod
Úmrtí 16. března 1919 (ve věku 33 let)
Moskva
Povolání politik
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jakov Sverdlov

Jakov Michajlovič Sverdlov (rusky Яков Михайлович Свердлов, 3. června 1885 Nižnij Novgorod - 16. března 1919 Orjol) byl bolševický stranický předák a vůdce RSFSR. Jeho bratr byl francouzský generál Zinovij Peškov.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se židovským rodičům, jeho otec pracoval jako rytec. V roce 1902 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně, a roku 1903 do její bolševické frakce, vedené Leninem.

Zapojil se do revoluce z roku 1905. Roku 1906 byl zatčen, většinu času až do roku 1917 pobýval buďto ve vězení nebo v exilu.

Na začátku první světové války byl ve vyhnanství v Turuchansku na Sibiři, kde se setkal se Stalinem.

Revoluce 1917[editovat | editovat zdroj]

Sverdlov na poštovní známce z roku 1985

Po únorové revoluci roku 1917 se vrátil do Petrohradu a byl znovu zvolen do ústředního výboru. Sehrál důležitou roli v plánování říjnové revoluce.

Později bylo zjištěno, že organizoval exekuci cara Mikuláše II. a jeho rodiny, která se odehrála 17. července 1918, a že tedy byl za tento zločin plně odpovědný. Vyhlásil Rudý teror, kampaň poprav a věznění, přičemž všechny oběti teroru jsou mu právem přičítány.

Někdy je označován jako první vůdce Sovětského svazu. Toto označení je však chybné, poněvadž Sovětský svaz vznikl v roce 1922, tři roky po jeho smrti. Každopádně byl po říjnové revoluci zvolen vůdcem ruské SFSR.

Divadlo a Sverdlovův pomník v zasněženém Jekatěrinburgu

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Podle jedné verze zemřel na chřipku v Orjolu během chřipkové epidemie. Byl pohřben v Kremelské zdi, kde byly později pohřbeni i ostatní bolševici.

Podle jiné verze zemřel na tuberkulózu. Podle další verze navštívil Morozovovu továrnu v Orjolu, kde se prý těžce zranil. Skutečná fakta o jeho smrti zůstávají tajemstvím dodnes.

V letech 19241991 nesl Jekatěrinburg na jeho počest jméno „Sverdlovsk“. Ukrajinský Sverdlovsk po něm byl pojmenován v roce 1938 a jmenuje se tak dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Sverdlov na anglické Wikipedii.