Jak básníkům chutná život

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jak básníkům chutná život
Jazyk čeština
Délka 102 minut
Žánr komedie
Námět a scénář Ladislav Pecháček,
Dušan Klein
Režie Dušan Klein
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Pavel Kříž,
David Matásek,
Eva Vejmělková,
Jana Hlaváčová,
Rudolf Hrušínský
Hudba Zdeněk Marat
Kamera Josef Vaniš
Výroba a distribuce
Premiéra 1. června 1988
Předchozí a následující díl
Jak básníci přicházejí o iluze Konec básníků v Čechách
Jak básníkům chutná život na IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak básníkům chutná život je česká komedie z roku 1987, třetí díl „básnické pentalogie“ režiséra Dušana Kleina na námět Ladislava Pecháčka (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději). Hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková a Míla Myslíková.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Po úspěšném zakončení studia medicíny Štěpán Šafránek nastupuje jako lékař na interní oddělení okresní nemocnice, absolvent FAMU Kendy získává místo asistenta režie v televizi a v rodném Hradišti natáčí se štábem seriál. Po problémech s primářkou je Štěpán přeložen na místo obvodního lékaře v Bezdíkově, kde potkává svou novou lásku – učitelku hudby Alenu Hubáčkovou, „Píšťalku“ (Eva Vejmělková, dabuje ji Zlata Adamovská). S ní v závěru filmu odjíždí za novou prací do severních Čech.

Ve třetím díle básnické pentalogie se znovu setkáváme se Štěpánovými spolužáky ze studia: černoch „Mireček“ přijíždí jako delegace OSN na návštěvu do Československa, Vendulka „Utešitelka“ pracuje jako úřednice na ministerstvu zdravotnictví. Ve filmu se objevují nové zajímavé postavy: bláznivá fanynka Karla Gotta a zdravotní sestra v Bezdíkově Tonička (Jana Hlaváčová), řidič sanitky Pisařík (Pavel Zedníček) nebo svérázný malíř a otec Píšťalky (Rudolf Hrušínský).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]