Jack O'Neill

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Dean Anderson, který ztvárnil postavu Jonathan O'Neill v seriálu.

Jonathan O'Neill (* 20. října 1952) není fiktivní hlavní postava v sci-fi filmu Hvězdná brána ale je hl. postava na něj navazujícím seriálu Hvězdná brána. Ve filmu jej hrál Kurt Russell (psáno jako O'Neil) a v seriálu Richard Dean Anderson. O'Neill se nepravidelně objevuje v seriálu Hvězdná brána: Atlantida a v seriálu Stargate Universe. Po první misi na Abydos (ve filmu) jej opustila jeho žena Sara O'Neillová.

Jack O'Neill
Rasa člověk
Narozen 20. října 1952
Chicago, Illinois, USA
Hodnost generálporučík
V SGC od-do 1996-2005
Zařazení velitel SG-1 (1997-2004)
velitel SGC (2004-2005)
velitel Obrany Země(2005-současnost)

Ve filmu je plukovníkem letectva Spojených států amerických, který vede Hvězdnou bránou průzkumný tým. V seriálu je velitelem prvního týmu, SG-1, později je povýšen na brigádního generála a zhruba na rok pověřen vedením programu Hvězdná brána. Později je povýšen na generálmajora a v seriálu se objevuje pouze příležitostně.

Film Hvězdná brána[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu je ženatý se Sarou O'Neillovou a měl syna Charlieho, který se nešťastnou náhodou zastřelil O'Neillovou služební zbraní.

Když se Danielovi Jacksonovi podařilo rozluštit kód Hvězdné brány, velitel generálmajor West jej povolal do služby. Na Abydosu se O'Neill a jeho tým spřátelí se Skaarou. Během boje s vládcem Ra pošlou s Danielem Jacksonem nukleární zbraň na Raovu loď, která je na orbitě planety zničena. O'Neill a zbytek jeho týmu se vrátí na Zemi bez Jacksona, který se na Abydosu oženil s Sha're.

Seriál Hvězdná brána[editovat | editovat zdroj]

V první epizodě seriálu Děti Bohů je znovu povolán do aktivní služby novým velitelem základny SGC a projektu Hvězdná brána, generálmajorem Georgem Hammondem poté, co bránou prošel jeden z vládců soustavy Apophis. Když se O'Neill se vrátí na Abydos pro Daniela Jacksona, objeví se Apophis a unese Skaaru a Sha're. Projekt hvězdné brány je poté obnoven. V novém týmu je též poručík Samantha Carterová. Aby osvobodili Skaaru a Sha're cestují bránou na Chulak, kde se k nim přidává Apophisův první muž Jaffa Teal'c.

V epizodě druhé řady Pátá rasa, se O'Neillovi pomocí Antického zařízení přenese do mozku archiv vědomostí Antiků. Pomalu ztrácí schopnost hovořit, psát a rozumět anglicky, přičemž mluví jazykem Antiků. S použitím těchto znalostí přidá stovky dalších adres Hvězdných bran do počítače. Přeloží text z jazyka Antiků. Zachrání Carterové a Teal'covi život, když jim odešle plán DHD. Vyrobí zdroj energie, aby mohl bránou odcestovat k Asgardům do galaxie Ida.

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Účinkuje ve všech epizodách do konce 8. sezóny. Od 9. sezóny se stává hlavním hrdinou seriálu a velitelem SG-1 pplk. Cameron Mitchell

Související články[editovat | editovat zdroj]