Izanagi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Izanami (vlevo) a Izanagi (malba Eitaku Kobajašiho z období Meidži)

Izanagi je božstvo, jedna z ústředních postav japonské mytologie a šintoismu. Izanagi společně se svou sestrou a zároveň družkou Izanami byli podle tradičního podání pověřeni dokončit stvoření Země. Mimo jiné měli vytvořit i mnoho ostrovů jako Onogoro apod. Brzy začala Izanami čekat s Izanagim dítě. Když však porodila ohňového boha Kagu cučeho, spálilo ji to na popel a z popela povstaly další kami.[1] Izanagi se poté vydal do podsvětí svou ženu hledat. Izanami našel, avšak kvůli pekelné nečistotě se spokojil pouze s tím, že ji naposledy uvidí a vrátil se zpět na zem. Když se ve vodě omýval od pekelných splašků, z jeho levého oka se zrodila Amaterasu.

" na počátku nebes a země byla v takama-no-haře ( rovina nejvyššího nebe) zrozena tři kami (božstva) a to : Ame-no-mi-nakanushi-no-kami (vládce vznešeného středu nebes) , Taka-mi-musu-bi-no-kami (nejvyšší vznešené plodící zázračné božstvo)a Kami-musu-bi-no-kami (božské produkující zázračné božstvo) .další dvě Kami se zrodila z rákosí které vyrašilo z olejové prázdnoty . Sedmou generací Kami byli Izanagi (muž který zve) a Izanami (žena která zve) . nebeská božstva jim nařídila zpevnit olejnatou slanou vodu kterou tenkrát byla země. jako symbol autority a moci obdrželi velké drahokamy ozdobené kopí . stanuli na ama-no-uki-hashi (plovoucí nebeský most) a ponořili velké kopí do olejovité prázdnoty aby zamíchali slanou vodu . když bylo kopí vytaženo, slaná voda z něj ukápla a zpevnila se v podobě ostrova onogoro. Izanagi a Izanami sestoupili na ostrov a učinili z něj centrální pilíř světa. postupem doby dali vzniknout osmi ostrovům Japonska a mnoha přírodním duchům včetně nesčetných Kami větru ,stromů a hor

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WERNER, Karel. Náboženské tradice Asie: od Indie po Japonsko. Brno : Masarykova univerzita, 2002. ISBN 80-210-2978-1. S. 380.